6 Aralık 2021 Pazartesi

Suruç davası, katilleri korumak için erken kapatılmak isteniyor

Suruç katliamı davasında sona yaklaşıldı. Mahkeme, tüm eksiklere rağmen davayı kapatmaya çalışırken; katliamı gerçekleştiren IŞİD ve IŞİD'lileri koruyan devleti aklamaya, Suruç şehitlerini ve aileleri suçlu göstermeye çalışıyor. Suruç Aileleri İnisiyatifi, kamuoyuna dayanışma ve 20 Ekim'de yapılacak 75. ay anmasına çağırdı. 

Suruç katliamının üzerinden 6 yıl geçti. Geçen bu 6 yıl boyunca süren katliam davasında sona gelinmek üzere. 

Urfa'nın Hilvan ilçesindeki hapishane kampüsünde gözlerden ırak görülen davada mahkeme heyetinin tutumu Suruç için Adalet Platformu avukatlarının ve Suruç'ta yakınlarını kaybeden ailelerin taleplerini karşılamadan kapatmak yönünde. 

Katliamda ihmali olduğu gerekçesiyle yargılanan polisler hakkında Anayasa Mahkemesi ise "ihmalleri yoktur" ve açılan tazminat davasında "oraya gidenler yüzde 50" kusurludur diyerek hedef gösteren kararları da yargının bir bütün olarak Suruç katliamının sorumlularını yargılamaktan uzak olduğunu gösteriyor. 

Bu kararlarla katliamın sorumluğu katledilen Suruç şehitleri ve ailelerine yüklenmeye çalışılıyor. 

Suruç Aileleri İnisiyatifi, katliam dosyasında sona yaklaşırken 22 Ekim'de Urfa 5. ACM de görülecek duruşmanın önemine vurgu yaptı. Aileler, Katliam dosyasının kapatılmak istenmesine karşı dayanışmaya çağırdı. 

Suruç Aileleri İnisiyatifi, "22 Ekim duruşmasından hemen önce 20 Ekim'de yapılacak 75. ay adalet nöbetimizi de güçlendirmek için dayanışmanızı bekliyoruz" dedi.