25 Eylül 2020 Cuma

Sürgün sevkte tutsak siyasetçilere işkence

HDP Milletvekili Farisoğlu ile DBP eski Eş Genel Başkanı Aslan'ın aralarında olduğu 33 tutsağın Diyarbakır D Tipi'nden F Tipi Hapishanesine sevk edildikleri sırada işkenceye maruz kaldıkları öğrenildi.

Aralarında HDP Milletvekili Musa Farisoğulları ile DBP önceki dönem Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan'ın da olduğu yaklaşık 33 tutsağın 14, 15 ve 16 Eylül tarihlerinde Diyarbakır D Tipi Hapishanesi'nden, Diyarbakır F Tipi Hapishanesi'ne sevk edildiği öğrenildi. 

İŞKENCE ALTINDA SEVK
Sürgün edilenlerden Aziz Tufan, annesi Aysel Tufan ile yaptığı telefon görüşmesinde işkenceye uğradıklarını anlattı. 

Anne Tufan, görüşmeye ilişkin şunları aktardı: "Oğlum ve beraberindeki diğer tutuklular ellerinden kelepçelenerek sürgün edilmiş. Sürgün sonrası F Tipi Cezaevinde fiziki işkenceye maruz kalmışlar. Zaten kendisi ile sadece 46 saniye konuştuk. Oğlum ve beraberindekilerin sağlıklarını merak ediyoruz. Bu duruma ilişkin Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) başvuracağız" dedi.

14, 15 ve 16 Eylül tarihlerinde sevk edilen siyasetçilerin isimleri şöyle: DBP bir önceki Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Faris Oğulları, Uğur Boztaş, Emrah Durmaz, Sercan Gümüş, Engin Akhan, Mehmet Hanifi Kanat, Barış Sümbül, Rıdvan Kaya, Hayati Uzman, Halis Tekin, Sadık Nakçı, Mehmet Acar, Aziz Tufan, Mustafa Argın, Ahmet Salmas, Hüseyin Işık, Abdulhalik Kaplan, Heja Algan, Nimetullah Cinkılıç, Serhat Karagöz, Burhan Taş, Şaban Çelik, İhsan Uğur, Kervan Beyhan, Halil Güneş, Serhat Kuşlu ve isimleri öğrenilemeyen 5 kişi.