8 Aralık 2022 Perşembe

Şule Çet davası başladı

Katledilen Şule Çet'in davası başladı. Dava öncesi açıklama yapan Ankara Kadın Platformu, kadın katillerini koruyan erkek adalet sistemini teşhir etmeye devam edeceklerini vurguladı. 

Ankara'da geçtiğimiz yıl Yelken Plaza'nın 20. katından iterek 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet'i katleden Berk Akand ve Çağatay Aksu'nun yargılandığı davanın 5. duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.

Duruşma öncesi Ankara Kadın Platformu, ellerinde Çet'in fotoğrafları ve "katledilen kadınlar isyanımızdır", "Şule için adalet" dövizleri ile Ankara Adliyesi önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Açıklamaya, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde görevli iken kopya çeken öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Şenel Damar'ın babası Mustafa Damar ve işyerinde tartıştığı Zeynel Akbaş tarafından öldürülen Fatma Şengül'ün kızı Açelya Şengül'ün yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

KADINLAR ADLİYE ÖNÜNDE BULUŞTU: BURADA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Açıklamayı platform üyesi Deniz Akıl yaptı. Gerçek adaletin yerini bulması ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için adliye önünde olduklarını ifade eden Akıl, "Şule ÇET başta olmak üzere, işlenen tüm kadın cinayetlerinin üzerinin örtülmemesi için buradayız. Daha dün Isparta'da 19 yaşındaki Güleda Cankel bir erkek tarafından katledildi. Bizler katleden erkekleri, devletin adalet sistemini teşhir etmeye devam edeceğiz. Bizler Şule, Güleda ve katledilen her kadın arkadaşımız için isyandayız. Buradayız burada olmaya da devam edeceğiz. Ta ki adalet yerini bulana kadar. Kadın cinayetleri durana kadar" dedi.

Çet'in ölümüne neden olan Çağatay Aksu'nun ailesinin kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla haber yapan gazetecileri, konuyu takip eden kadın hakları savunucuları ve milletvekillerini hedef göstermeye yönelik hazırladığı 41 sayfalık raporu da hatırlatan Akıl, şöyle devam etti: "Her duruşmada adliye salonlarını doldurmamızdan rahatsız olanlar sayfalarca rapor hazırladı. Şunun bilinmesini istiyoruz, katilleri kurtarmak için parayla rapor hazırlatan avukatlar, kadın dayanışmasını yaratan bizleri hedef gösterenler, katillere takım elbise giydiği için indirim veren mahkemeler bu coğrafyada katledilen her kadının katledilmesinden sorumludur.  Bizler bu duruma seyirci kalmayacağız, arkalarında hangi güç olursa olsun katilleri önce toplumun vicdanında mahkum edeceğiz. Onları koruyarak bu cinayetlere ortak olan erkek adalet sistemini ise teşhir etmeye devam edeceğiz. Aramızdan bir kadın daha eksilmesin istiyoruz."

Yapılan açıklama ardından kadınlar "Şule için adalet, kadınlar için adalet", "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz" sloganlarıyla duruşma salonuna geçti.

Duruşma, mahkeme heyeti, sanıklar ve tarafların salondaki yerini almasıyla başladı.