28 Mayıs 2020 Perşembe

SES'ten Batman'daki sürgünlere tepki

SES, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Batman İl Müdürlüğü'nde yaşanan sürgünlere tepki gösterdi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yönetim Kurulu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler (AÇSH) Batman İl Müdürlüğü'nde yaşanan sürgünlere tepki gösterdi.

SES, "Batman AÇSH İl Müdürlüğünde salgın sürecinde de hukuki olmayan soruşturma süreçleri işleterek halkın sağlığını ve sosyal ihtiyaçlarının giderilmesini bir kenara bırakarak, yanlış uygulamalarını eleştiren emekçilerden öç almaya girişmiştir" denildi.

'CANLA, BAŞLA ÇALIŞMANIN KARŞILIĞI SÜRGÜN E SORUŞTURMA'
Açıklamada, sendikanın, sosyal hizmet emekçilerinin ve hizmet alanların korunması ve hizmetlerin en doğru şekilde sürdürülmesine yoğunlaştığı ancak birçok ilde üyelerine salgın süresince baskıların devam ettiği kaydedildi.

Batman AÇSH İl Müdürlüğü'nün salgın süresince SES üyelerine baskı ve mobbing uyguladığı belirtilen açıklamada, Batman AÇSH Müdürlüğü'nün antidemokratik, hukuk dışı uygulamaları şöyle sıralandı:

Üyelerimize yönelik ayrımcı uygulamalar ve mobbing yapılmaktadır.
Üyelerimiz ihtiyaç gerekçesi ile bağdaşmayacak şekilde ve keyfi olarak rotasyon adı altında farklı kuruluşlarda çalışmaya gönderilmekte; başka bir ifadeyle "sürgün" mantığı ile hareket edilmekte, sendikal faaliyetlerimiz hedef alınmaktadır.
Haklarını arayan, mevzuat çerçevesinde çalışma konusunda ısrar eden ve hizmet alan kesimlerin hak ve çıkarlarını mevzuat çerçevesinde koruyan üyelerimize yönelik baskılar gerçekleştirilmektedir. İki üyemize bazı "tanıdık" müracaatçıların dosyaları verilerek yönetmeliklere aykırı şekilde uygulama yapılması talep edilmiş; bunu kabul etmeyen üyelerimize cezalandırmak amacı ile disiplin soruşturmaları açılmış; üstelik soruşturmayı etkilemek amacı ile üyelerimizin çalıştığı dosyalar üzerinde oynama yapılmış, verilen cezalar mahkeme kararları tarafından hukuksuz bulunarak bozulmuş ve keyfilik hukuki olarak da kanıtlanmıştır. Ancak mahkeme karlarına rağmen benzer şekilde soruşturma baskıları devam etmektedir.
Bir çok alanda olduğu gibi Vefa Destek Projesi'nde görevlendirilen sosyal hizmet emekçiler için de uygun sayıda ve nitelikle koruyucu ekipman sağlanması gerekmekte iken Batman'da bu sağlanmadan, yani korunabilecekleri ekipman ve koşullar sağlanmadan 65 yaş üstü vatandaşlarımızla temas kurulması istenmiştir. Üyelerimiz Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri dikkate alınmadan, yazılı olarak talep edilen eksik koruyucu ekipman tamamlanmadan, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarla temas kurulmasının hem çalışanlar hem de hizmetten yararlanan vatandaşlarımız açısından oluşturacağı tehlikeyi dile getirdiklerinde, görevi bu tedbirleri eksiksiz sağlamak olan yöneticiler bunu yapmak yerine üyelerimize hukuki olmayan keyfi soruşturmalar açmış ve aynı hukuksuzlukla süreci yürüterek 30/1 oranında maaştan kesim cezası vermişlerdir.

'SÜRGÜN POLİTİKALARIYLA HALKA HİZMET ERİŞİMİ ENGELLENMEKTEDİR'
Batman AÇSH Müdürlüğü'nün bir hak ve yükümlülük olan "korunma talep etme" hakkı talep eden emekçileri il dışına sürgün ettiği kaydedilen açıklamada, "Ramazan Bayramı arifesinde Covid-19 pandemisi ile mücadele ettiğimiz bu günler sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan her bir emekçinin katkısına ihtiyaç duyulan bu süreçte hukuk dışı bir şekilde sendikamız üyelerinin il dışına sürgün edilerek hizmete ihtiyaç duyan vatandaşlarımız hizmet sunmaları engellenmiştir. Sendikamızın faaliyetlerini engelleyen, sendikalar arasında ayrımcı politika yürüten her türlü anlayışın karşısında bugüne kadar nasıl ki, fiili, meşru bir mücadele yürüttük ise bugünde Batman AÇSH Müdürlüğü'nün bu uygulamalarının karşısında olacağımızı ve anayasadan doğan her hakkımızı kullanacağımızı; kamuoyuna saygı ile duyururuz" ifadeleri kullanıldı.