25 Kasım 2020 Çarşamba

SES: Hayatlarımız ve emeğimiz pazarlık konusu değildir

SES Ankara Şubesi Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya, sağlık çalışanlarına performansa yönelik ödeme yapılmasına ilişkin, "Hayatlarımız ve emeğimiz pazarlık konusu değildir" açıklaması yaptı.

SES Ankara Şubesi, Hacettepe Üniversitesi'nde sağlık emekçilerine performansa dayalı ödeme yapılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

"Pandemi değil, sağlık sistemi öldürüyor", "Rant ve kar amaçlı değil, toplum için sağlık", "Performans değil, emekliliğimize yansıyan temel ücret" dövizlerinin taşındığı eylemde konuşan SES Ankara Şubesi Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya, "En son söylediğimizi başında söylemekte yarar var. Bizler sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak yozlaşan sağlık sisteminin rüşvetini kabul etmiyoruz" dedi.

Sağlık çalışanlarının ve toplum bütünlüklü bir sağlık hizmeti inşa etmek amaçları olduğunu ifade eden Yalçınkaya, "Bugüne kadar yüzden fazla sağlık emekçisi, sağlık hizmetlerinin yozlaşması nedeniyle hayatını kaybetmiş, on binlercemiz ise enfekte olmuştur. Hastalandık, öldük, hastalandık, hastalığı evlerimize taşıdık, hastalarımızı sevdiklerimizi kaybettik" diye konuştu.

'EMEĞİMİZİN FARKINDAYIZ'
Performansa dayalı ödemelerin toplumun sağlığını tehdit ettiği uyarısında bulunan Yalçınkaya, "Bugün birinci basamak sağlık hizmetlerinden başlayarak üçüncü basamak hizmetlere kadar ticarileşen sağlık hizmetlerinde performansa göre ödeme yönetim aracı olarak kullanılmış ve çalışma alanında neo-liberal politikaların hayata geçmesini kolaylaştırmıştır. Sağlık hizmetlerinin emek yoğun hizmet alanı olduğunun ve emeğimizin gücünün farkındayız. Yeni sağlık hizmetleri bugün sağlık hizmetleri dışına itilen sosyal hizmet ve toplum sağlığı ile ilişkili tüm hizmetleri kapsayıcı ve bütünlüklü olacaktır" şeklinde konuştu.

'PAZARLIK YAPMAYACAĞIZ'
Performansa dayalı ödemelerle sağlık emekçilerinin haklarının gasp edildiğini vurgulayan Yalçınkaya, şunları söyledi: "Sosyal hizmet alanında ise 14 günlük çalışmaya rağmen, emekleri yok sayılmaktadır. Kamu hizmetlerinin yozlaşmasına neden olan ve biz emekçilerin sınıf mücadelesini bozmak için kurgulanmış performans sistemi kapsamında pazarlık yapmadık ve yapmayacağız. Hayatlarımız ve emeğimiz pazarlık konusu değildir. Mücadelemiz yoksulluk sınırı üstünde emekliliğe yansıyan temel ücrettir. Bundan sonraki süreçte de performans değil, emeğimizin karşılığı olan maaş düzeyi üzerinden mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine ve kamuoyuna duyuruyoruz."