31 Ekim 2020 Cumartesi

Şenyaşar ailesine ziyaret: Bu vahşetin hesabını soracağız

DTK, HDP ve Barış Anneleri'nden oluşan heyet, AKP'li İbrahim Halil Yıldız'ın yakınları tarafından öldürülen esnaf Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Adil ve Celal Şenyaşar'ın ailesini ziyaret etti. Heyet aileye, "Bu vahşetin hesabı sorulana kadar mücadele edeceğiz" sözünü verdi.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Barış Anneleri'nden oluşan heyet, 14 Haziran tarihinde Urfa'nın Suruç ilçesinde AKP'li İbrahim Halil Yıldız'ın yakınları tarafından 3 ferdi öldürülen Şenyaşar ailesini ziyaret etti.
 
DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP'li vekiller Ayşe Sürücü, Nusrettin Maçin, Saliha Aydeniz, DTK Başkanlık Divanı üyeleri Hilmi Aydoğdu, Ruken Kılıç, Mehmet Nuri Özdal ve Barış Anneleri'nin aralarında bulunduğu heyeti, aile bireyleri karşıladı. Anne Emine Şenyaşar'ın yaktığı ağıtlar duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Eşi ve oğulları katledilen anne Şenyaşar, Yıldız ailesinin Suruç'ta birçok kirli iş yaptıklarını ve bunu defalarca söylemelerine rağmen kimsenin bir adım atmadığını dile getirdi.
 
'NEDEN ONLARDAN KİMSEYİ TUTUKLAMADILAR?'
 
Olay olmadan birkaç gün önce Yıldız ailesi fertlerinin bilinçli olarak çarşı merkezinde insanları tahrik ettiğini, kadınları taciz ettiğini dile getiren anne Şenyaşar, gerekli yerlerin uyarılmasına rağmen kimsenin kılını kıpırdatmadığını ifade etti. Tutuklanan oğlu Fadıl Şenyaşar'ın serbest bırakılmasını isteyen anne Şenyaşar, "Ben Fadıl'ımı istiyorum, neden tutukladılar? Onlardan kimseyi neden tutuklamadılar? Eğer ki oğlumu bırakmasalar gerekirse Suruç meydanında çocuklarım ile birlikte kendimizi yakarız" diye isyan etti.
 
OLAYDAN SONRA DA TEHDİT SÜRDÜ
 
Olaydan sonra da Yıldız ailesinin kendilerini rahat bırakmadığını dile getiren anne Şenyaşar, "Yıldız ailesinden tehditler aldık. Onları şikayet ettik ama polis bize baskı uygulamaya devam etti" diye konuştu. Eşinin ve çocuklarının katillerinin yargılanmasını isteyen anne Şenyaşar, "Bunlar cezalandırılırsa küçük de olsa yüreğimize su serpecek" dedi. Anne Şenyaşar, HDP'lilerin de artık kendilerini yalnız bırakmamalarını istedi.
 
'VAHŞETİN HESABI SORULUNCAYA KADAR'
 
Ardından kısa bir konuşma yapan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, ailenin acılarının kendi acıları olduğunu dile getirdi. Her anlamda ailenin yanında olacaklarını ifade eden Öztürk, bu meseleyi her alanda dile getireceklerini ve yaşananların takipçisi olacaklarını söyledi.
 
Öztürk, "Biz de sizin birer evladınızız. Bizi böyle kabul edin. Biz bütün kurumlarımız ile sizin yanınızdayız. Bu vahşettin hesabı sorulana kadar mücadele edeceğiz" diye konuştu.
 
Heyet, yaptıkları görüşmenin ardından yaşamını yitiren Şenyaşarlar için verilecek mevlide katılmak üzere Suruç'a hareket etti.
 
40. GÜNÜNDE MEZAR ZİYARETİ YAPILDI
 
DTK, HDP ve Barış Anneleri'nden oluşan heyet Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Adil ile Celal'in mezarını 40. gün vesilesi ile ziyaret etti. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü'nün de eşlik ettiği aile ferdleri ağıtlarla geldikleri mezarlıkta adaletin yerini bulmaması nedeniyle isyan etti.
 
Anne Emine Şenyaşar, saldırıda yaralanan çocukları Memet ve Ferit ile akrabaları, mezarlara sarılarak ağıt yaktı. Anne Emine Şenyaşar, eşi Esveh Şenyaşar'ın mezarı başına oturarak "Çocuklarımın babası kalk. Beni nasıl bıraktın bu katillerin içinde" dedi. Oğulları Adil ve Celal'in mezarı başına da geçen anne, burada da "Allah’ım neredesin, bir oy için çocuklarımı öldürdüler" diye seslendi.