21 Temmuz 2024 Pazar

'Saliha Aydeniz yalnız değildir'

DEM Parti Kadın Meclisi, cinsiyetçi faşist Bahçeli tarafından hedef alınan Aydeniz için açıklama yaptı. Açıklamada, "Saliha Aydeniz'e yönelik yapılan bu tehdit tüm kadınlara, siyasetçilere yapılmıştır. Bunun karşısında mücadeleyi yükseltmek, dayanışmayı büyütmekte bizlerin sözüdür. Saliha Aydeniz yalnız değildir" denildi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekili Saliha Aydeniz, kayyum darbesine karşı yaptığı konuşma nedeniyle cinsiyetçi, faşist MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından hedef alınarak tehdit edildi. Bahçeli, "bu canlı çok fazla yürek yemiş, kanat takmadan yüksekten uçmaya çalışmaktadır" sözlerini sarf etti. 

DEM Parti Kadın Meclisi kadınların iradesinin gasp eden kayyum darbesine karşı kadınların mücadeleden geri durmayacağının altını çizdi. "Doğrudur bizler yürekli, cesur kadınlarız. 'Kanat takmadan uçmak' diyerek kadınları tehdit edenler; kadınların kanatlarının neye çırptığına dönüp bakmalarını tavsiye ediyoruz" denilen açıklamada kadınların erkek egemen ittifak karşısında susmayacakları ve boyun eğmeyecekleri kaydedildi. 

Açıklama şöyle devam etti: "Bizler mücadelemizle erkek egemenliğine, siyasetine karşı özgürlüğe, eşitliğe kanat çırpanlarız. Ne tehditlere ne de erkek egemen ittifakınıza karşı susacak, boyun eğecek bir yerde olmayız. Dün olduğu gibi bugünde her türlü zulme rağmen cesurca sözünü söyleyen, tepkisini ortaya koyan kadın siyasetçilerden, kadın siyasetimizden nasıl korktuğunuzu biliriz. Kayyım rejimini, gasp ve talan siyasetini meşrulaştırmak için cinsiyetçi ve milliyetçi söylemlerin arkasına sığınarak kadınları siyasetin dışına itemeyeceksiniz. Kayyım gasptır demekten, irademizi savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bizler cesaretimizi, mücadele geleneğimizden alıyoruz. Geçmişi karanlıklarla dolu olanlar, Kürt halkına, kadınlara düşman siyaseti yürüterek ayakta durmak isteyenler daha fazla küçülmeye mahkûmdur. Kadın siyasetçilere, yoldaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen bu saldırılara karşı mücadeleden geri adım atmayacağız. Erkek siyasetinize karşı her yerde her an sözümüzü kurmaktan vazgeçmeyeceğiz. Saliha Aydeniz'e yönelik yapılan bu tehdit tüm kadınlara, siyasetçilere yapılmıştır. Bunun karşısında mücadeleyi yükseltmek, dayanışmayı büyütmekte bizlerin sözüdür. Saliha Aydeniz yalnız değildir!"