25 Kasım 2020 Çarşamba

Sağlık Bakanlığı'na yasak yok: 3 günlük toplantı düzenlenecek

Sağlık Bakanlığı, kendi koyduğu yasağı deliyor. Bakanlık, İstanbul'da uluslararası konukların da katılacağı, 2 milyon TL harcanan geniş katılımlı bir toplantı düzenleyecek. Toplantı üç gün sürecek.

Koronavirüs salgını gerekçesiyle Bilim Kurulu'nun tavsiyesi üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 1 Aralık'a kadar tüm genel kurul ve geniş katılımlı toplantılar yasaklandı. Bu nedenle baroların genel kurullarını yapması engellendi. Ancak, Sağlık Bakanlığı kendi tavsiyesiyle konulan yasağı deliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul'da bugün Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı ve Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri toplantısı düzenlenecek.

Birgün'de yer alan habere göre CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İstanbul'da bugün başlayacak ve üç gün sürecek toplantının ihalesinin Eylül ayında 1 milyon 976 bin 800 TL bedelle Turveb Turizm firmasına verildiğini söyledi.

Emir, "Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün Sağlık Sisteminin Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi Projesi kapsamında düzenlediği ihalenin bedeli KDV'si ile birlikte 2 milyon TL'yi geçiyor" dedi.

Emir, şunları söyledi: "Bakan Koca bir yandan İstanbul'da Covid-19 vaka sayılarında artış yaşandığını belirterek vatandaştan dikkatli olmasını istiyor ama diğer yandan uluslararası katılımlı bir kongre düzenliyor. Yurtdışından da katılımcıları bu toplantıya davet ediyor. Sağlık çalışanlarının tüm izinlerini iptal edecek kadar durum vahim ama hala milleti toplayıp ödül verme peşindeler."

BİLİM KURULU'NUN İZNİ VAR MI?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yurttaşlara yönelik uyarılarını da hatırlatan Emir, şu soruları yöneltti:

"Vatandaştan toplu alanlardan uzak durmasını isterken, vatandaştan kendi önlemini almasını beklerken bakanlık olarak neden böyle bir kongre düzenliyorsunuz. Kongre için nasıl bir harcama yapacaksınız ki 2 milyon TL bedelli ihale yapıyorsunuz? Ayrıca Bilim Kurulu'nun bu toplantıya ilişkin izninin olup olmadığı da belli değil. Toplantı için Bilim Kurulu'ndan izin alındı mı? Mutlaka birilerine para mı kazandırmanız gerekiyor? Hastaneler borç batağındayken, bir enjektör bile alamaz haldeyken, Sağlık Bakanlığı'nın kaynaklarını böyle savurmaya devam mı edeceksiniz? Kendi genelgesine uymayan bakanlık olur mu?"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "İstanbul'u kontrol altına alamazsak salgınla baş edemeyiz" demişti. Koca, toplu taşımanın kullanılması ve mesai saatlerinin düzenlenmesi için önerilerde bulunmuştu.