20 Ekim 2020 Salı

Roboskili ailelerin 'yasak' tepkisi: Yüzleşme ve hesaplaşma korkusu

Galatasaray Meydanı'nda yapılmak istenen anmanın yasaklanmasına tepki gösteren Roboskili aileler, "Bu 34 yakınımızın hunharca öldürüldüğü katliam ile yüzleşme ve hesaplaşma korkusudur" dedi.
Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011 gecesi savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 yakınlarını kaybeden aileler, adalet arayışlarının 353. haftasında kaybettikleri yakınlarının mezarı başında bir araya geldi.
 
34 kişinin fotoğraflarının taşındığı eylemde, bu haftaki basın açıklamasını Veli Encu yaptı. İHD İstanbul Şubesi tarafından katliamın 81. ayında Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirmek istenen anmanın yasaklanmasını hatırlatan Encu, "Roboski Katliamı'nı cezasız bırakanlar, hukuki olarak tüm yargı yollarını kapatanlar, şimdi de her ayın 28'inde düzenlenen adalet eylemini yasaklıyor. Roboski aileleri olarak bunun ne anlama geldiğini ve bunu neden yapıldığını çok iyi biliyoruz. Çoğunluğu çocuk 34 yakınımızın hunharca öldürüldüğü katliam ile yüzleşme ve hesaplaşma korkusudur" dedi.
 
Yasak kararını alanlara, "Roboski'nin hesabı elbet sorulacak" diye seslenen Encu, yasakların katliamı unutturmayacağının altını çizdi.
 
Encu, zulüm ve adaletsizlikler karşısında mücadeleye etmeye devam edeceklerini söyledi.