7 Şubat 2023 Salı

Redhack davasında beraat kararı bozuldu, gazetecilerin cezası onandı

Berat Albayrak'ın elektronik e –postları ve yazışmalarının haberleştiren gazetecilere verilen ceza istinaf tarafından onanırken beraat kararları ise bozuldu.

Redhack'in sızdırdığı eski Enerji Bakanı Berat Albayrak'a ait elektronik e-posta haberleştiren gazeteciler Ömer Çelik, Tunca Öğreten, Mahir Kanaat, Derya Okatan, Eray Sargın ve Metin Yoksu'ya "örgüte üye olmak", "örgüt propagandası yapmak", "Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" iddialarıyla verilen cezalar istinafta onandı.

Gazetecilere verilen beraat ve hapis cezalarına dair Albayrak'ın vekilinin yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 27'nci Ceza Dairesi, "Örgüte üye olmak", "örgüt propagandası yapmak" ve "Örgüt üyesi olmamak ile birlikte örgüt adın suç işlemek" yönünde yapılan itirazın Albayrak'ın suçtan zarar görmediğini ve bu nedenle davaya katılma hakkının da olmadığı belirterek, yapılan istinafın başvurusunun yersiz olduğunu kaydetti. Daire, bu nedenle bu yönlü talebi reddetti.

Ancak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine Okatan'a, "Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirmeye" dair verilen beraat kararını da değerlendiren daire, Okatan'ın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu Etkin Haber Ajansı'na (ETHA) gönderilen verileri haberleştirmesinin suç olduğunu ileri sürerek, beraatın bozulmasını ve dosyanın yeniden derece mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Daire, ayrıca Okatan'a "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla verilen beraat kararanın da bozulmasını hükmetti. Daire, gerekçesini ise Okatan'ın yaptığı sanal medya paylaşımları ve yaptığı haberlere bağladı.

Bunun yanı sıra Cumhuriyet Savcısının beraat kararlarının bozulmasına dair talepleri ve gazetecilerin avukatlarının verilen cezaların bozulmasına dair talepleri de reddederek, cezaları onadı.