11 Ağustos 2020 Salı

Razmuhi: Türk devleti direniş karşısında yenilmeye mahkum

İşgalci, Türk devletinin Kürdistan halklarının onurlu direnişi karşısında yenilmeye mahkum olduğunu söyleyen MLKP/ KKÖ Temsilcisi Hîvron Razmuhi, "Halklarımız ne işbirlikçileri, ne ihaneti, ne de katliamları unutmayacak" dedi.

KBDH Genel Konsey Üyesi ve MLKP/ KKÖ Temsilcisi Hîvron Razmuhi, Türk devletinin işgal saldırılarına ve kadınlara yönelik baskılarına ilişkin ANF'ye açıklamalarda bulundu. Erkek egemen sömürgeci rejimin iktidarının sarsıldığına dikkat çeken Razmuhi, AKP-MHP hükümetinin kalelerini güçlendirerek, iktidarlarını sağlama almaya çalıştıklarını belirtti.

Ne sarayın ihtişamı ne zorbalıkları ne baskılarının faşist erkek egemen iktidarı ayakta tutmaya yetmeyeceğini kaydeden KBDH Genel Konsey Üyesi ve MLKP/ KKÖ Temsilcisi Hîvron Razmuhi, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

"Emekçi kadınların öfkesi, yenilmeyen iradesi, öncü işçi-emekçilerin, ekolojistlerin, Kürt halkının, gençlerin, sokakları terk etmeyen direnişçi ruhu faşist saray rejimini yıkacak öncü sarsıntılardır. 

"Faşist AKP/MHP iktidarı için deprem kaçınılmazdır artık! Hangi padişahın, hangi kralın, hangi egemenin iktidarları baki oldu ki, Saraylıların debdebe içindeki yaşamları ve ona kulluk edenlerin iktidarı da baki olsun. Zalimlere, sırça köşklerinde zevki-sefa içinde yaşayan burjuvalara, hatırlatmayı bir borç biliriz, torunu olmaktan övündükleri sefa içinde saltanat süren Osmanlı sultanlarının sonu da karanlık dehlizler içinde bitti. Faşist AKP/MHP iktidarı sarsıldıkça, ekonomik ve siyasi krizi derinleştikçe Türkiye ve Kuzey Kürdistan halklarına dönük sürdürdüğü topyekün savaşı Kürdistan'ın bütününe ve Ortadoğu'ya yayıyor. Gizlenemez bu realiteyi eski ortaklarının ağzından da duyuyoruz artık.

"Güney Kürdistan kentlerinde, yaşlısı, genci ile, kadını ve erkeği ile ayrım gözetmeden halkımıza dönük SİHA'larla katliam gerçekleştiriyor. İşgalci Türk devleti ihanetçi ve işbirlikçileri eliyle Güney Kürdistan dağlarını, kent ve köylerini bombalıyor, genç, çocuk, kadın ayrımı yapmadan halkımızı katlediyor. İşgalci, sömürgeci faşist Türk devleti Kürdistan halklarının onurlu direnişi karşısında yenilmeye mahkumdur. Halklarımız ne işbirlikçileri ne ihaneti ne de katliamları unutmayacak."

'TÜRK DEVLETİ GERİLLANIN YARATICI GÜCÜ KARŞISINDA ZORLANIYOR'
Güney Kürdistan'ı işgal operasyonları başlatan devletin bir kez daha gerillanın direnişine çarptığını söyleyen Razmuhi devamında şunları belirtti: "Gerillanın savaş iradesi, özgürlük tutkusu karşısında çaresiz kalan sömürgeci Türk burjuva ordusu teknik üstünlüğünü gerilla sahalarına seferber ededursun gerillanın yaratıcı gücü ve iradesi karşısında şimdiden zorlanmakta.

Rojava Kürdistanı'nda büyüyen Kuzey Doğu Suriye'ye yayılan devrimimizin kaderinde önemli bir direnişe tanıklık eden Kobanê topraklarında öncü kadınlar, faşist Türk devletinin hava saldırısıyla katlediliyor. Bu suça NATO ve Rusya da ortaklık ediyor. Kürt kadınlarının öncülüğünde gerçekleşen Rojava kadın devrimimize dönük saldırıların, katledilen her bir kadının intikamını alacağız! Kürt halkımızın sömürgecilere, işgalcilere karşı mücadelesinde işgalcilerin sonunu özetleyen ünlü özdeyişi hatırlatırız: 'Siwar hatin peya çûn'. Kürdistan topraklarının özgürlüğüne kadar savaşımız devam edecek."

'KADINLAR YAŞAMIN HER ALANINDA İSYAN BAYRAĞINI YÜKSELTİYOR'
Özgürlük mücadelesinde yer alan öncü kadınlar saldırıların hedefinde olduğunu vurgulayan Razmuhi, kadınlar büyük emekler sonucu birtakım kazanımlar elde ettiğinin altını çizdi. Kadınlar olarak mevzilerini asla terk etmeyeceklerini belirten Razmuhi "Devrimci, yurtsever, sosyalist kadınlar kazandıkları tüm mevzileri; bedel ödeyerek, tırnaklarıyla kazıya kazıya, erkek egemen devletten söke söke aldılar. Şimdi ise kazanılmış bu mevziler, kadının siyaset yapma hakkı ve mücadelesi engellenmek, ortadan kaldırılmak isteniyor. Mevzilerimizi asla terk etmeyeceğiz! Direneceğiz.

"Kadınlar yaşamın her alanında isyan bayrağını yükseltiyor. Çocukları katledilen anneler sadece gözyaşı dökmüyor, evlatlarının onurlu mücadelelerinin takipçiliğini yapıyorlar. Bu yüzden çocuk yaştaki evlatlarını toprağa veren anneler 'artık senin için ağlamayacağım isyan edeceğim' diyerek tüm gözü yaşlı annelerin yüreğine tercüman oluyorlar. Çocuklarının cansız bedenlerine işkence edilen, çocuklarının kabristanından mahrum bırakılan, direnişin simgesi Cumartesi Anneleri'ne sözümüzdür direnişinizden aldığımız güçle size acı yaşatanlardan misliyle hesap soracağız."

'MÜCADELEMİZ MİLYONLARIN İRADESİNE DÖNÜŞECEKTİR'
"Damlalar halindeyken sele dönüşüyor, kar tanesiyken kartopu olup çığa dönüşüyoruz. İsyanımız; ateşimizin harını, öfkemiz bombalarımızın ve mermilerimizin basıncını, etkisini büyütüyor" diyen Razmuhi, şöyle devam etti: "Bizler MLKP/KKÖ'lü gerilla ve savaşçıları olarak bulunduğumuz her alanda erkek egemen faşist rejimlerden hesap sorduk sormaya devam edeceğiz. Erkek egemen faşist AKP-MHP iktidarı ve onu temsil eden tüm faşist, gerici kurumlar partimiz MLKP/KKÖ ve bileşeni olduğumuz Kadınların Birleşik Devrim Hareketi gerilla ve savaşçılarının hedefinde olmaya devam edecek.

Kadın dayanışması ve yoldaşlığı ile örülen mücadelemiz kitleselleşerek, milyonların iradesine, çığlığına, yıkıcı gücüne dönüşecektir. Bütün dünyada direnişlerin ve ayaklanmaların başlıca öznesi ve öncüsü olan kadınların mücadelesini boğmaya ve ortadan kaldırmaya çalışan erkek egemen faşist diktatörlükler yıkılana kadar mücadelemiz devam edecek. Başta kadın devrimi savaşımının ölümsüzleşenlerine, erkek şiddetiyle katledilen kadınlara, LGBTİ+'lara, iş cinayetlerinde hayatını kaybeden kadınlara kadın dayanışmasından, yoldaşlığından aldığımız gücü tüm kız kardeşlerimizle birlikte kadın devrimine taşıyacağımızın sözünü veriyoruz.

Emeği, bedeni sömürülen ev emekçisi, işçi, genç kadınları, yok sayılan LGBTİ+'ları, gasp edilen haklarımızı geri almak, yasaklı ilan edilen sokakları özgürleştirmek, Rojava devrim topraklarını işgalcilerden temizleyip kadın devrimimizi büyütmek için emeğimiz ve bedenimizin sömürüsüne dur demek için, kadınları MLKP/KKÖ saflarında örgütlenmeye, KBDH milislerinde yer almaya çağırıyoruz."