24 Ocak 2022 Pazartesi

PSAKD: Hangi demir parmaklık vazgeçirebilir bizi haklı davamızdan

Tutuklu yönetici ve üyelerinin serbest bırakılması için ikinci kez Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen PSAKD İstanbul Şubeleri, "Bizler ki; ser verip, baş eğmeyen İmam Hüseyin evlatları; bizler ki Şah demekten dönmeyip, darağacına yürüyen Pir Sultan yoldaşları; hangi demir parmaklık, hangi zulüm vazgeçirebilir bizi haklı davamızdan" diye seslendi.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri tutuklu bulunan yönetici ve üyelerinin serbest bırakılması için ikinci kez Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi.
 
"Tutuklu üyelerimiz serbest bırakılsın yaşasın hak ve hakikat mücadelemiz" pankartının açıldığı eylemde "Baskılar, tutuklamalar bizleri yıldıramaz", "Kardeş benim ölüp ölüp dirildiğimi şimdi dıştala sen, umursama. Bugün başımdaki ağrı yarın senin başında" yazılı dövizler ile hasta tutuklu PSAKD Sarıyer Şube Üyesi Haydar Yıldırım'ın fotoğrafları taşındı.
 
'KİLİDİN ANAHTARI HDP'NİN ELİNDE'
 
Eylemde konuşan HDP'nin İstanbul'dan Alevi adayı Zeynel Özen, adaylıkları YSK tarafından reddedilen Alevi adaylar Turgut Öker ve Zeynel Kete'ye değindi. AKP iktidarı döneminde Alevilerin can güvenliği sorunu yaşadığını kaydeden Özen, "Ortak hedef tek adam yönetimini aşağı çekmek. Kilidin anahtarı HDP'nin elindedir. Eğer barajı aşamazsak diğer partilerin ne aldıkları çok önemli değil. Barajı aşamazsak ikinci turda şansımız olmayacak." dedi.
 
Herkesin mutlaka sandığa gitmesi gerektiğini vurgulayan Özen, "Hepimiz aynı otobüsün içindeyiz ve hepimiz uçuruma doğru gidiyoruz. Bizim yapacağımız şey o otobüsü frenlemektir. Direneceğiz. Direnmek yaşamaktır, direnmek kazanmaktır" şeklinde konuştu.
 
'OHAL, MUHALİFLERİ SUSTURMAK İÇİN SEFERBER EDİLDİ'
 
İstanbul şubeleri adına basın metnini PSAKD GYK Üyesi ve Maltepe Şube Başkanı Deniz Kıyafet okudu. OHAL ve KHK'lerin muhalifleri susturmak için seferber edildiğine vurgu yapan Kıyafet, "Sarıyer Şube üyemiz Haydar Yıldırım, yüzde 80 engeli bulunmasına rağmen tutuklanmış, daha da ileri gidilerek hayati önem taşıyan ilaçları verilmemiş ve 4 Ekim 2017 tarihinden beri tutuklu bulunmaktadır. PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter, Erzincan şube yönetici ve üyelerimiz Akın Demir, Doğan Şimşir ve Murat Demiray ile birlikte toplam 16 canımız 16 Mart sabahı evlere yapılan baskınla gözaltına alınmış, 8 gün süren gözaltı sürecinden sonra asılsız ve çelişkilerle dolu iddianameyle tutuklanmışlardır." dedi.
 
'HAKLININ VE MAZLUMUN YANINDA OLMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ'
 
Kıyafet, Kadıköy'de KESK eylemi sırasında gözaltına alınan PSAKD Kartal Şube Başkanı Songül Tunçdemir ile GYK Üyesi Ali Haydar Arıkuşu gözaltına alınıp 3 gün sonra bırakıldıklarını ancak Ali Haydar Arıkuşu'nun dün tekrar gözaltına alındığını hatırlattı. Geçtiğimiz gün Ankara'da MEB önünde yapılacak eyleme katılan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan ile Genel Sekreter Turgay Özkan'ın gözaltına alınıp ardından serbest bırakıldıklarını söyleyen Kıyafet sözlerini şöyle sürdürdü:
"Görüldüğü üzere süreç, iktidarın kendisine muhalif olan herkesi susturmak ve yok etmek için her türlü hukuksuzluğu, adaletsizliği kullandığı bir çizgide ilerlemektedir. Fakat şunu unutmamalıdırlar ki; biz Aleviler, Kerbela'dan bu yana baskıya, zulme, katliamlara maruz kalan bir halk olarak, asla haklının ve mazlumun yanında olmaktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz!"
 
'HANGİ DEMİR PARMAKLIK VAZGEÇİREBİLİR BİZİ HAKLI DAVAMIZDAN'
 
Baskılara ve yok etme operasyonlarına baş eğmeyeceklerini ifade eden Kıyafet, "Bizler biliyoruz ki; arkadaşlarımızın gözaltına alınması ve tutuklanmasının asıl sebebi, bir türlü kabul edilemeyen ve yüz yıllardır yok sayılan Alevi inancının birer temsilcisi olmalarıdır. Hepsi Alevi inancının mücadelesinde emek veren canlarımızdır. Bizler ki; ser verip, baş eğmeyen İmam Hüseyin evlatları; bizler ki Şah demekten dönmeyip, darağacına yürüyen Pir Sultan yoldaşları; hangi demir parmaklık, hangi zulüm vazgeçirebilir bizi haklı davamızdan! Bizler diyoruz ki; siz haksız olanlarsınız ve er ya da geç bu zulme son vereceksiniz. Ve biz haklı olanlar; o güne kadar aynı kararlılık ve inançla ‘Tutuklu yoldaşlarımız derhal serbest bırakılsın' demeye devam edeceğiz!" şeklinde ifade etti.
 
Basın açıklamasının ardından kısa bir süre oturma eylemine devam edildi.