8 Ağustos 2022 Pazartesi

Pınar için Adalet Nöbeti

Pınar Gültekin davasında mahkemenin faili aklayan karara karşı Menteşe Kadın Platformu Bileşenleri, Pınar'ın ölüm yıldönümü olan 16 Temmuz'a kadar her pazartesi Adalet Nöbeti tutacak. 

Menteşe Kadın Platformu Bileşenleri Pınar Gültekin katliamında mahkemenin verdiği kararı protesto etmek için Pınar'ın katledildiği günün yıldönümü olan 16 Temmuz'a kadar her pazartesi Sınırsızlık Meydanı'nda Adalet Nöbetinde olacak.

Platform üyesi Dilek Bulut, fail Metin Cemal Avcı'ya, suçunu itiraf etmesine rağmen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine "haksız tahrik" indirimiyle 23 yıl ceza verildiğini anımsattı. Failin süren 13 duruşma boyunca "haksız tahrik indirimi"ni alabilmek için üç kere savunma değiştirdiğine vurgu yapan Dilek "Mahkeme pek çok davada göstermediği titizliği bu davada gösterdi. 27 yaşında bir kadının tüm özel hayatı, telefonları, bilgisayarı, ilişkileri ve arkadaşları didik didik edildi. Her aşaması tasarlanmış olan bu cinayet sonunda, katil erkek adaletin koruyuculuğu ile haksız tahrik indirimini kaptı. Bu karar nasıl bir vahşetle bir kadını öldürürseniz öldürün biz seni koruruz demektir" dedi.

Hiçbir pişmanlık belirtisi göstermeyen faile haksız tahrik indiriminin İstanbul Sözleşmesi'nin yokluğunda verildiğini dile getiren Dilek "Çünkü Sözleşme'nin 42. maddesi, herhangi bir şiddet eyleminden sonra başlayan cezai soruşturma ve kovuşturmalarda, erkeklerin namus, gelenek, görenek, erkeklik onuru, kültür, toplumsal durum gibi bahanelerle cezada indirim alamayacağını, bu sebeplerle haksız tahrik hükmünün uygulanmayacağını garanti altına alıyordu. Bunun içindir İstanbul sözleşmesi inadımız. Yaşamlarımızdan vazgeçmememiz katiller tahrik olduklarında indirim alıp sokaklara salınmasınlar diyedir mücadelemiz. Onun için buradan bir kere daha sesleniyoruz "İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz" dedi.

İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay aşamalarında sonuç değişmezse failin indirilmiş cezanın da belli bir kısmını yatacağını, ardından denetimli serbestlik hükümleri ile tahliye edileceğini dile getiren Dilek "Bir kadının yaşamının, bir erkeğin tahrik olmasına gerekçe olamayacağını biliyorlar, biliyoruz. Tüm istinaf ve Yargıtay süresince tüm kadınlar bu davanın takipçisi olacağız. Bir tek kadın daha öldürülmesin diye, katiller tahrik indirimi alamasın diye, eşit ve özgür bir yaşam için, gerçek adalet bir gün kadın katillerini sadece bir kadını öldürdüğü için ömür boyu hapsetsin diye" dedi.

Davanın kadın örgütleri açısından bitmediğini belirten Dilek, tüm failleri ve onlara yardım edenlerin gereken cezayı alana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.