18 Eylül 2020 Cuma

Osmaniye T Tipi Hapishanesi'nde tutsaklara işkence yapılıyor

Osmaniye T Tipi Hapishanesi'nde yaşanan hak ihlallarine ilişkin basın toplantısı düzenleyen Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu, Osmaniye 1 ve 2 Nolu T Tipi Hapishanesi'nde bulunan tutsaklara yönelik hukuka aykırı uygulamalar hakkında etkili idari ve yargısal denetim sağlanması için Adalet Bakanlığı'nı ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunu göreve çağırdı.
Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu, Osmaniye T Tipi Hapishanesi'nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Diyarbakır Barosu Adli Yardım Hizmet Binası'nda basın açıklaması yaptı.
 
Osmaniye Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan tutsakların aileleri tarafından Diyarbakır Barosuna başvurular yapıldığını ifade eden Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu Üyesi Avukat Yusuf Çakas, 26 Temmuz günü Osmaniye T Tipi Hapishanesi'ni ziyaret ettiklerini söyledi.
 
Tutuklu ve hükümlüler ile yapılan görüşmeler yaptıklarını kaydeden Çakas, "8 mahpus ile yaptığımız görüşmelerde, görüşme ortamı kamera ile izlenmiş, iki infaz koruma memuru görüşme kabininde bulunmak suretiyle görüşmeleri dinlemiştir. Görüşmelerde kullanmak üzere getirdiğimiz diyagram ve görüşme sırasında düzenlediğimiz tutanak infaz koruma memurlarınca incelenmiş ve tutanağa el konulmaya çalışılmıştır. Mahpuslardan biri ile yapılan görüşme neticesinde düzenlenen tutanak tarafımızca mahpusa imzalatılmak istenmiş ancak OHAL ve KHK'ler gerekçe gösterilerek infaz koruma memurlarınca buna izin verilmemiştir" diye belirtti.
 
Osmaniye 2 No'lu T tipi Hapishanesi'nde kalmakta olan tutuklu Abdulkadir Baybars'ın üç aydan fazla bir süredir hiçbir gerekçe gösterilmeden tek kişilik hücrede tutulduğunu aktaran Çakas,"Görüşmenin devamında, hücresinin yanında bulunan adli mahpusların tehditlerine maruz kaldığını, cezaevi idaresine bu konuda sürekli başvuru yaptığını, son olarak 19 Temmuz tarihinde Cezaevi Müdürlüğüne durumu aktardığını ve akabinde 15-20 kişilik bir infaz koruma memuru tarafından saldırıya uğradığını, elleri ve ayakları kelepçelenerek darp edildiğini, kalbinden rahatsız olduğu bilinmesine rağmen kalbine baskı yapıldığını, boğazı sıkılarak ve kafası yastığa bastırılarak nefes almasının engellendiğini beyan etmiştir. Tarafımızca yapılan gözlemde ellerinde ve ayaklarında kelepçe sebebiyle ekimozlar oluştuğu, boğazında kızarıklıklar olduğu ve vücudunun bazı bölgelerinde de şişlik, morartı ve darp izleri olduğu tespit edilmiştir. Osmaniye 2 No'lu T Tipi Cezaevinde kalan diğer mahpuslarla yapılan görüşmelerde ise Abdulkadir Baybars'a yapılan işkence seslerinin koğuşlarından duyulduğunu beyan etmişlerdir" dedi.
 
Tutuklu bulunan Mehmet Faruk Engin ile yapılan görüşmede -kendisi de dâhil olmak üzere- hastaların hastaneye sevkinin yapılmadığını, revir doktoru tarafından "Siz suçlusunuz, hak ediyorsunuz…" şeklinde hakaretlere maruz kalarak muayenelerinin yapılmadığını ve her seferinde kendisine ağrı kesici, kas gevşetici ve benzeri ilaçlar verilerek geri gönderildiğini belirten Çakas, "Ayağında rahatsızlık olduğu ve tedavi edilmesi gerektiği halde Mayıs 2017'den beri hastaneye götürülmediğini ve en son götürüldüğünde ise doktorun kelepçe ile muayene etmek istemesi sebebiyle muayeneyi kabul etmediğini belirtmiştir. Ayrıca Akar İkbal adlı tutuklunun da kolundan rahatsız olduğunu, elini oynatamadığını, kolunun felç olma noktasına geldiğini, yaklaşık iki yıldır tedavi edilmediğini beyan etmiştir" diye kaydetti.
 
Görüşülen tüm tutuklu ve hükümlülere ayakta sayım dayatmasında bulunulduğunu, 9-11 Şubat tarihleri arasında, cezaevi müdürü gözetiminde, infaz koruma memurları tarafından tutsakların darp edildiğini, buna ilişkin yaptıkları başvuruların ise sonuçsuz kaldığını tutsakların aktardığını söyleyen Çakas, "Uzun bir süreden bu yana sosyal aktivitelerin yapılmadığını, istedikleri gazete ve dergilerin verilmediğini, hiçbir kitabın verilmediğini, başta kurumlara yazdıkları mektuplar olmak üzere göndermek istedikleri mektuplara keyfi gerekçelerle el konulduğunu, sürekli keyfi bir şekilde disiplin cezalarına maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir" dedi.
 
Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu Üyesi Avukat Yusuf Çakas açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:
"Mahpusların başta kötü muamele ve işkence iddiaları olmak üzere diğer bütün iddia ve şikayetlerinin etkin bir idari ve adli soruşturmaya tabi tutulmasını ve sorumlular hakkında adli ve idari işlemlerin ivedilikle başlatılmasını ve mahpusların sağlığa erişim haklarının sağlanması, koruyucu sağlık hizmetlerine önem verilmesi, hastalığı olanların tedavi olanaklarından yararlanmaları için gerekli önlemlerin bir an önce  alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca, Osmaniye 1 ve 2 Nolu T Tipi Kapalı CİK'da bulunan mahpusların maddi ve manevi varlığına yönelik hukuka aykırı uygulamalar hakkında etkili bir idari ve yargısal denetim sağlanması için Adalet Bakanlığı'nı ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunu gerekli yasal süreci ve çalışmayı başlatmak üzere göreve davet ediyoruz."