26 Haziran 2022 Pazar

'Ordu'daki sel yanlış kentleşme ve ulaşım politikalarının sonucu'

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, "Doğu Karadeniz'de yaşanan felaketin nedeni yağışlar değil, yanlış kentleşme ve ulaşım politikalarıdır" dedi.
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sık sık yaşanan sel felaketlerine ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, "Doğu Karadeniz'de yaşanan felaketin nedeni yağışlar değil, yanlış kentleşme ve ulaşım politikalarıdır" dedi.
 
Koramaz yaptığı açıklamada, "8 Ağustos 2018 tarihinde Ordu ve ilçelerinde yaşanan yağışlar deneniyle bölgede bulunan dereler taşmış, dere yatağında bulunan ev, iş yeri ve sanayi bölgeleri sular altında kalmış, dereler üzerinde kurulan köprüler kullanılamaz hale gelmiş ve Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunan Cevizdere Köprüsü yıkılmıştır" diye kaydetti.
 
Doğu Karadeniz bölgesinde yılın aynı dönemlerinde derelerin taşması, dere yataklarındaki evlerin sular altında kalması ve Karadeniz Sahil Yolu'nun bir bölümünün yıkılmasının yaşanan durumun doğal afet değil, plansız ve çarpık kentleşmenin sonucu olduğunu gösterdiğini vurgulayan Koramaz, "Yıllardır bölgede yaşanan sel olaylarıyla ilgili yaptığımız inceleme ve değerlendirmelerde, üç ortak noktanın öne çıktığını gözlemliyoruz: İlki dere yataklarındaki yapılaşma, ikincisi Karadeniz Sahil Yolu'nun oluşturduğu setin derelerin Karadeniz'e ulaşmasına engel olması, üçüncüsü de HES'ler nedeniyle derelerin akış rejiminin bozulmasıdır. Bu üç temel sorun çözüme kavuşturulmadan, bölge halkının can ve mal güvenliğinin sağlanması mümkün değildir" diye belirtti.
 
AKP/Saray iktidarının bu sorunları çözmek yerine, sorunları kalıcı hale getirerek bölgenin yüz yüze olduğu tehdidin daha da büyümesine neden olduğunun altını çizen Koramaz, "İmar barışı adı altında dere yataklarına yapılmış yerleşimlere ruhsat verilmekte, derelerin üstleri kapatılarak-dere yatağı betonlaştırılarak suyun doğal yollarla denize ulaşması engellenmekte, bölgede yoğunlaşan HES ve madencilik faaliyetleri nedeniyle doğal bitki örtüsü yok edilmekte, Karadeniz Sahil Yolu ve dolgu alanlarla bölge adeta sellere karşı savunmasız hale getirilmektedir" dedi.
 
Doğu Karadeniz Bölgesinde daha büyük felaketler yaşamadan bu yanlışlardan geri dönülmesi gerektiğini ifade eden Koramaz, "TMMOB ve bağlı odalarımızın bölgeye ilişkin uyarıları dikkate alınmalıdır. Doğayla ve insanla barışık, planlı kentleşme, ulaşım ve enerji politikaları hayata geçirilmelidir. Yaşanan felaketten zarar gören bölge halkına bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yetkilileri sesimize kulak vermeye çağırıyoruz" diye kaydetti.