24 Nisan 2024 Çarşamba

Önder Babat İstanbul Üniversitesi'nde anıldı

20 yıl önce İstiklal Caddesinde başından tek kurşunla vurularak öldürülen Önder Babat öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesinde öğrenciler tarafından anıldı.

İstiklal Caddesinde başından tek kurşunla vurularak öldürülen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat, 20. ölüm yıldönümünde İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından anıldı.

Önder Babat'ın üniversitenin devrimci öğrencilerinden biri olduğu vurgulanan açıklamada, “20. yılında, Önder Babat'ın mücadelesini anlatmayı, Önder'in faillerini teşhir etmeyi, Önder için Önder'in üniversitesinde direnmeyi, 2004'ten 2024'e, tüm memleket için gerçek bir adaleti sağlayana dek mücadele etme iddiamızın birincil koşullarından biri olarak görüyoruz. Önder'in sürdürdüğü özerk-demokratik üniversite mücadelesini şimdi bizler sürdürüyoruz. Öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesi önünden bu mücadeleyi Beyazıt'tan Cebeci'ye, Yıldız'dan ODTÜ'ye, Boğaziçi'nden Marmara'ya; Mimar Sinan'dan İTÜ'ye bütün üniversitelerde ısrarla ve azimle yükselteceğimizin sözünü veriyoruz" denildi.

3 Mart 2024 tarihi itibariyle cinayetin üzerinden 20 yıl geçmesiyle zamanaşımı süresinin dolduğu vurgulanan açıklamada; “Savcılık dosyayı zamanaşımı sebebiyle sonlandıracak. Dosyanın kapanmaması için tek çare, bu tarihe kadar bir şüphelinin tespit edilmesi, sorgulanması ya da hakkında kaçak kararı verilmesiydi. Ancak 2004'ten beri savcılık hiçbir adım atmadı. Tek bir şüpheli bile sorgulanmadı. Bu bir siyasi cinayetin varlığını ortaya koymaktadır. Katilleri ve onları ısrarla koruyanları göstermektedir" ifadeleri kullanıldı.

Önder Babat cinayetinin 20 yıl boyunca özenle karanlıkta bırakıldığı vurgulanan açıklama şöyle devam etti: “Katilinin bulunmasını isteyenlere kelepçe vuruldu, işkenceye maruz kaldı. Geçtiğimiz yıllarda Beyazıt Meydanı'nda Önder için adalet talebini yükseltmemiz yasaklanmaya çalışıldı, gözaltına alındık. Önder'in katilini bulmayanlar, Önder için adalet diyen üniversite öğrencilerini engellemek için seferber oldu. Bizler Önder'in anısının ve mücadelesinin yankılandığı Beyazıt'tan ondan devraldığımız mücadeleyi yükselteceğimizi yineliyoruz. Bu topraklarda emperyalizme ve faşizme karşı mücadelede yitirdiğimiz her bir devrimciye sözümüz ve borcumuz var. 20 yıldır buradayız ve ne kadar sürerse sürsün bu cinayetin hesabını soracağız!"