1 Ekim 2020 Perşembe

ODTÜ Mezunları Derneği işçileri grev kararı aldı

ODTÜ Mezunları Derneği çalışanları, dernek yönetimiyle ilgili yaşadıkları sorunlar hakkında açıklama yaparak grev kararı aldıklarını duyurdu.

ODTÜ Mezunları Derneği çalışanları, uzun süredir karşılaştıkları haksızlıklara dair bir açıklama yayımladı. Derneği fedakarlıklarla ayakta tutmaya çalıştıklarını belirten çalışanlar, buna rağmen hukuksuz biçimde işten çıkarmalara maruz kaldıklarını belirtti. Toplu sözleşme sürecinin de bir türlü sonlanmadığını belirten çalışanlar, grev kararı aldıklarını duyurdu.

ODTÜ Mezunları Derneği çalışanlarının yayımladığı açıklama şöyle:
"ODTÜ Mezunları Derneği çalışanları olarak uzun bir süredir yaşadığımız haksızlıkları ve bir türlü sonuna vardıramadığımız toplu sözleşme sürecini anlatmak istedik. Bilindiği üzere son birkaç yıldır Derneğin geldiği nokta özellikle biz çalışanlar açısından endişe uyandırıcıdır.

"Derneğin mali durumunun ve yaşadığı sıkıntıların birebir şahidi olan bizler ise uzun bir süredir ve özellikle pandemi dönemi boyunca çeşitli fedakarlıklarla ayakta tutmaya çalışıyoruz. Buna rağmen derneğin en temel bileşenlerinden olan bizler derneğin bu durumdan sorumlu olarak gösteriliyor ve haksız, hukuksuz işten çıkarmalara maruz kalıyoruz. Disiplin soruşturmaları ve yersiz tutanak düzenlemelerle mobinge maruz kalıyor ve baskı altına alınmaya çalışılıyoruz. Disiplin kurulları dahi toplanmadan arkadaşlarımız tazminatsız şekilde işten çıkarılıyor. Toplanan disiplin kurulları ise var olan toplu sözleşme kurallarına dahi uyulmadan arkadaşlarımızı işlerinden ediyor.

"Bunun en son örneğini geçtiğimiz hafta yaşadık. Yıllarca derneğe emek vermiş bir arkadaşımız toplu sözleşmede tanımlanan disiplin kurulu dışında oluşturulan derneğin kendi disiplin yönetmeliği uyarınca tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldı. ODTÜ Mezunları Derneği gibi bir kurumun ODTÜ tarihini ve mücadelesini hiçe sayan bu tutumunu anlamak mümkün değildir.

"Keza Kasım ayında başlayan, örgütlü bulunduğumuz sendikamız olan DİSK'e bağlı Dev- Turizm İş ile yapılan toplu sözleşme süreci de işveren tarafından sürekli önü tıkanan bir hale getirilmiştir. Bunun sonucunda ise 06.08.2020 tarihi için almış olduğumuz grev kararını dernek yönetimine iletmiş bulunmaktayız. ODTÜ'nün ve ODTÜ Mezunları Derneği'nin tarihine ve ruhuna aykırı olan bu tutumu sergileyen yöneticileri daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bizler ODTÜ Mezunları Derneği çalışanları olarak arkadaşlarımızın hukuksuz biçimde işte atılmasına karşı ses çıkarmaya ve haklarımız için mücadele etmeye devam ediyoruz.