3 Aralık 2023 Pazar

'Ni Una Menos' hareketi 4. yılında yine sokaklardaydı

Arjantin'de "Ni Una Menos" hareketinin (Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz), yıl dönümünde kadınlar ve LGBTİ' lar sokaklara çıktı.
 "Ni Una Menos" hareketinin (Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz) dördüncü yıl dönümünde, Buenos Aires'te on binlerce kadın, lezbiyen, biseksüel, transseksüel ve queer eylemdeydi. Eylemde, toplumsal cinsiyete dayalı şiddete son verilmesi, yeni Gebeliğin Gönüllü Sonlandırılması (IVE) yasasının onaylanması ve Kapsamlı Cinsel Eğitim (ESI) yasasının uygulanmasını çağrıları yapıldı. 
 
Arjantin Ulusal Kongresi'nden Plaza de Mayo'ya yürüyen eylemciler, kadın cinayetlerine olan farkındalığı artırmak için son dört yılda öldürülen kadınların fotoğraflarının olduğu afişler taşıdı.
 
Yürüyüş boyunca "Cinsel Şiddet Bizi Öldürüyor, Devletin Yokluğu da", "Gizli Kürtaj nedeniyle Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz", "Benim Bedenim, Benim Kararım, Daha Azı Değil", "Yasal, Güvenli ve Özgür Kürtaj sözleşmesi yasalaşsın" "Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz, Tecavüzcüler ve Katiller Yargılansın ve Cezalandırılsın","Kadına Karşı Şiddete Artık Son","Patriyarkal Şiddet Karşısında, Halkçı Öz Savunma" ve "Artan şiddet bir acil durumdur" pankartları taşındı. 
2015'teki kuruluşundan bu yana her yıl harekette yer alan insanlar kadına yönelik şiddeti reddetmek ve kadınlar için eşit sosyopolitik haklar talep etmek üzere Ulusal Kongre’den Plaza de Mayo'ya yürüyor.
 
Bu yılki yürüyüş, kolektif bir iddiayı güçlendirmek için gösteriye bağımsız bir şekilde katılarak büyük bir çoğunluk oluşturan kadınların varlığına tanık oldu. Yürüyüşe, Şiddete Karşı Ulusal Kampanya, Ulusal Yasal, Güvenli ve Serbest Kürtaj Kampanyası gibi çeşitli kadın hareketler ile sendikalar, toplumsal ve siyasi örgütler ve sol siyasi partiler katıldı.
 
'HER 30 SAATTE BİR KADIN KATLEDİLİYOR'
 
Arjantin'de sadece kadın olduğu için her 30 saatte bir kadın öldürülüyor. 2019'da bugüne kadar yaklaşık 135 kadın kadın, cinayet mağduru olmuştur. 2018'de ise toplam 278 kadın öldürülmüştü. Arjantinli bir STK olan La Casa del Encuentro tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2008 ve 2019 yılları arasında 2.952'den fazla kadın cinayeti vakası bildirildi. Raporda ayrıca mağdurların yüzde 66'sının 19 ila 50 yaş grubu arasında olduğu belirtiliyor. Ayrıca, vakaların yüzde 62'sinden fazlasında, suçu işleyenlerin eş, partner, eski partner veya mağdurların erkek arkadaşları oldukları vurgulanmaktadır. Bir Birleşmiş Milletler raporunda, kadına yönelik şiddeti normalleştirmesi nedeniyle bu vahşi kadın cinayetlerinin arkasındaki ana nedenlerden biri olarak "machismo" gösteriliyor.
 
'Nİ UNA MENOS'
 
Ni Una Menos, maçoluk veya erkek şovenizminden kaynaklanan kadınlara yönelik şiddete karşı 3 Haziran 2015'te doğdu. Hareket, kadın cinayetleri, tecavüz ve kadına yönelik diğer şiddet biçimlerini kınama ve bunları mahkum etme ihtiyacı hisseden bir grup feminist gazeteci, eylemci ve sanatçının inisiyatifi olarak ortaya çıktı. Büyük bir destekle hareket hızlı bir şekilde genişledi ve farklı kadınlar, LGBTİ+ ve toplumsal mücadeleler için kolektif bir kampanya haline geldi. Bugün binlerce insan, yüzlerce kadın, LGBTİ+ ve toplumsal örgütlenmeler, aktivistler ve politikacılar bu kolektifin bir parçası.
 
Mayıs 2015'te 14 yaşında genç kadın Chiara Páez cinayeti, Ni Una Menos hareketinin oluşumunun temel nedenlerinden biriydi. Chiara, 16 yaşındaki erkek arkadaşı Manuel Mansilla tarafından dövüldü. Cesedi, Arjantin'in Rufino kasabasında, Manuel'in evinin arka bahçesinde bulundu. Hareketin Chiara için adalet talep eden, toplumsal cinsiyet temelli şiddeti ve sistematik kadın cinayetlerini kınayan 3 Haziran 2015'teki ilk yürüyüşü, Arjantin'de seksen şehirde gerçekleşti. Arjantin tarihindeki toplumsal cinsiyet şiddetine karşı en büyük yürüyüştü bu. Katil Manuel Mansilla, Eylül 2017'de 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.