8 Aralık 2022 Perşembe

Nevin'le Dayanışma: Adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz

Yargıtay'ın Nevin Yıldırım'a verilen ceza onayarak, "adaletin 'erkek' olduğunu, erkekleri kollamaya devam edeceğini bir kez daha gösterdiğine dikkat çeken Nevin'le Dayanışma, "Ne hukuki sürecin peşini bırakacağız, ne Nevin'i yalnız bırakacağız... Ne de kendi hayatına sahip çıkan kadınlarla yan yana yürümekten vazgeçeceğiz" dedi.
Nevin'le Dayanışma, Nevin Yıldırım'a özsavunma hakkını kullandığı için verilen müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından onaylanmasını kınadı. 
 
Nevin Yıldırım'ın kendisine sistematik olarak tecavüz eden, çocuklarından koparıp zorla İstanbul'a götürmeye çalışan erkeği öldürüdüğü belirtilen açıklamada, "Nevin'in sesini, feryadını, isyanını duymayan köy halkı, olanı biteni bildiği halde sadece seyretti, dedikodu yaptı, hayatı dar etti. Nevin, bu ikiyüzlülüğe isyanını tecavüzcünün kafasını köy kahvesinin önüne atarak anlattı/anlatmaya çalıştı" denildi.
 
'ÖLDÜRÜLEN NEVİN OLSAYDI...'
 
Toplumun kadına yönelik yaklaşımı ve ön yargısına dikkat çekilen açıklamada, şunlar ifade edildi: "O gece tutuklandı, daha ilk duruşmada yazgısı belliydi... Suçluydu... Bütün köy sıraya girdi, aleyhine tanıklık yaptı. Birinin ak dediğine, diğeri kara diyerek üstelik... Bir kişi bile, tek bir savcı, tek bir hakim sormadı; bütün köy doğrudan görmediği halde, dedikoduya dayanarak öğretilmiş gibi nasıl Nevin'in Nurettin'le ilişkisi olduğu konusunda ifade verebildi?
 
Hayır tanığa bile hacet yoktu... Nevin suçluydu. Sussaydı, idare etseydi, itaat etseydi... Birlikte gitmeyi kabul etmediği tecavüzcü Nurettin ya da ailesi tarafından öldürülseydi... Öldürülen o olsaydı, yani erkekler onu öldürseydi, katilleri 'namus' der, bir takım elbise giyer, az cezayla çıkarlardı nasılsa! Nevin'in elinin hamuruyla 'erkek işine' karışması, kendi adaletini araması, kendi hayatına sahip çıkması kabul edilemezdi... Edilmedi de..."
 
'ERKEK FAİLLERE UYGULANAN YASAL İNDİRİMLER NEVİN'E UYGULANMADI'
 
Nevin Yıldırım'ın 6 yıl 9 ay 25 gündür tutuklu olduğunu kaydeden Nevin'le Dayanışma, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Yargıtay'ın bozma kararına rağmen, noktası, virgülüne değişmeden verdiği müebbet hapis cezası nedeniyle çok uzun yıllar daha tutuklu kalacağı belirtildi. Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nin, sistematik tecavüze rağmen "haksız tahrik indirimi", hapishanede ve duruşmadaki hal ve tutumlarına rağmen "iyi hal indirimi" bile uygulamadığına işaret edildi.  TCK'da düzenlenen "meşru müdafaa" hükümlerinin uygulanmadığı, erkek faillere kolaylıkla, bol keseden uygulanan yasal indirimlerin Nevin Yıldırım'a uygulanmadığı belirtildi.
 
'YARGITAY KARARIYLA ADALETİN 'EREK' OLDUĞUNU GÖSTERDİ'
 
"Yargının bu peşin hükmünün, dava başlamadan cezayı kesmesinin nedenini biliyoruz" diyen Nevin'le Dayanışma, şöyle devam etti: "Erkek katilleri kollarken, gerekçeli kararında "aşk cinayeti" diye övgüler düzüp indirim uygularken, başka hiçbir seçeneği olmadığı için hayatına sahip çıkan kadınlara sırt dönen bu çifte standardın nedeni cinsiyetçilik. Kadın düşmanlığı ve erkek dayanışması...
 
Yargıtay bugün açıkladığı onama kararı ile aynı standardı sürdürdü, adaletin "erkek" olduğunu, erkekleri kollamaya devam edeceğini bize bir kez daha gösterdi. Bu karara ilişkin tek olumlu not; üye Meryem Üstüner'in haksız tahrik uygulanması gerektiğine ilişkin muhalefet şerhi düşmüş olması..."
 
'NE HUKUKİ SÜRECİN PEŞİNİ BIRAKACAĞIZ, NE DE NEVİN'İ YALNIZ...'
 
Nevin'le Dayanışma, Nevin Yıldırım'ın sesi olmaya devam edeceklerini belirtti, "Ne hukuki sürecin peşini bırakacağız, ne Nevin'i yalnız bırakacağız... Ne de kendi hayatına sahip çıkan kadınlarla yan yana yürümekten vazgeçeceğiz. Çünkü hayatta, başka hiçbir seçeneğinin olmaması/kalmaması ne demek biliyoruz..." dedi.