8 Aralık 2022 Perşembe

'Nevin için adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz'

Adana Kadın Platformu ve Kadınlar Birlikte Güçlü, Yargıtay tarafından Nevin Yıldırım'a verilen müebbet hapis cezasının onanmasına tepki göstererek, "Nevin için adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz" dedi.
Adana Kadın Platformu ve Kadınlar Birlikte Güçlü, Nevin Yıldırım'a verilen müebbet hapis cezasını Yargıtay tarafından onanmasına tepki gösterdi.
 
Eylemde konuşan Pelin Çiçek, "Nevin için adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz" dedi. Nevin Yıldırım'ın 6 yıl 9 ay 25 gündür hapishanede olduğunu hatırlatan Çiçek, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Yargıtay'ın bozma kararına rağmen, noktası, virgülü değişmeden verdiği müebbet hapis cezası nedeniyle çok uzun yıllar daha hapishanede kalacağını söyledi.
 
Çiçek, "Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi, sistematik tecavüze rağmen 'haksız tahrik indirimi', cezaevinde ve duruşmadaki hal ve tutumlarına rağmen 'iyi hal indirimi' bile uygulamadı. TCK'da düzenlenen 'meşru müdafaa' hükümlerinin uygulanması gerekirken, erkek faillere kolaylıkla, bol keseden uygulanan yasal indirimler Nevin'den esirgendi. Yargının bu peşin hükmünün, dava başlamadan cezayı kesmesinin nedenini biliyoruz. Bizler Nevin'in duyulmayan sesi olma çabamızdan vazgeçmeyeceğiz. Ne hukuki sürecin peşini bırakacağız, ne Nevin'i yalnız bırakacağız" diye konuştu.