28 Mayıs 2022 Cumartesi

Moria mültecilerinin sesi Luzern'de yankılandı

Moria mültecileri ile dayanışma eylemleri sürüyor. İsviçre'nin Luzern kentinde çadırlar kuran Resolut aktivistleri, Avrupa ülkelerinin soruna seyirci kalmasını, "Moria yanıyor ve onlar izliyor" diyerek protesto ediyor.

İsviçre'nin Luzern Kantonunda kurulan temsili çadırlarla Moria'daki mültecilerle dayanışma eylemi düzenlendi.

Yunanistan'da bulunan Moria mülteci kampının yanmasının ardından binlerce mültecinin verdiği yaşam mücadelesi Avrupa'da düzenlenen çeşitli eylemlerle gündeme getiriliyor.

Avrupa başta olmak bir çok ülkede sokaklara çıkarak Moria ile dayanışma eylemleri düzenleyen çok sayıda kişi mevcut iktidarların bu soruna seyirci kalmasını da protesto ediyor.

Luzern Bahnhofplatz da temsili çadırlar kuran Resolut aktivistleri, çadırlara astıkları taleplerle duyarlılık çağrısı yaptı.

Çevrede bulunanların ilgi gösterdiği eylemde ayrıca Moria'nın sesleri adlı internet sitesinde yayınlanan ve kampta yaşayan mültecilerin yardım taleplerinin yayınlandığı röportajlar dinletildi.

Kayıtlarda Moria kampında 20 bin kişinin yaşadığı ancak kampın kapasitesinin 3 binden az olduğu belirtilirken koronavirüs salgını nedeniyle kampta yaşam koşullarının her geçen gün zorlaştığına dikkat çekildi.

Yaklaşık bir saat süren eylem boyunca Resolut aktivistleri, "Moria yanıyor ve onlar izliyor" başlıklı bildiriler dağıttılar.