9 Temmuz 2020 Perşembe

Milletvekilliği düşürülen Güven ve Farisoğulları gözaltına alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, milletvekilliği düşürülen HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkardı. Kararın ardından Güven ve Farisoğulları Diyarbakır'da gözaltına alındı. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, milletvekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Başsavcılık, Güven ve Farisoğulları hakkında kesinleşen hapis cezaları üzerine yakalama kararı çıkarttığı bildirildi.

FARİSOĞULLARI GÖZALTINA ALINDI
Kararın ardından Farisoğulları Diyarbakır Urfa yolu üzerinde bulunan Pirinçlik karakolunda gözaltına alındı. Farisoğulları, Diyarbakır'dan Ankara'ya gitmek için yola çıkmıştı.

Sağlık kontrolü için hastaneye götürülen Farisoğulları, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şubeye götürüldü.

GÜVEN EVİNDE GÖZALTINA ALINDI
Öte yandan hakkında yakalama kararı çıkarılan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven de evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Farisoğulları, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece, aynı gerekçeyle yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti.

Farisoğulları ve Güven'e yargılandıkları davada verilen cezalar, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

TBMM Genel Kurulunda, HDP milletvekilleri Güven ve Farisoğulları hakkında mahkeme tarafından verilen, kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu. Anayasa gereğince, Genel Kurulda okunan tezkerelerin ardından Güven ve Farisoğulları'nın milletvekilliği düşmüştü.