11 Ağustos 2020 Salı

Milletvekili Şık'a 'tiran' ifadesi nedeniyle uyarı cezası verildi

"Çoklu baro" teklifinin görüşüldüğü Genel Kurul'da konuşan Bağımsız milletvekili Ahmet Şık'a "tiranlık" ifadesi nedeniyle "uyarma" cezası verildi.

Meclis Genel Kurulu'nda 'Çoklu baro' teklifi görüşmelerinde bağımsız milletvekili Ahmet Şık'a kullandığı 'tiranlık' ifadesi için uyarı cezası verildi.

AKP ve MHP'nin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirmeyi planladığı "çoklu baro" teklifinin Meclis Genel Kurulu'ndaki dünkü görüşmeleri sırasında Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık söz aldı. Şık, baro teklifi üzerine yaptığı konuşmada, "Siyasal karakteristiği ne olursa olsun iktidarlar kendilerini hukukla sınırlandırmak istemez. Yargının en pespaye dönemini yaşıyor olması nedeniyle Türkiye'nin herhangi bir hukuk normuyla alakasının kalmaması sizin eseriniz. Hukuku nefretinin aracı haline getirerek, bir dikta yönetimiyle adliyeler yargıyı yutan kara deliklere dönüşmüş durumda. İktidardaki gücün keyfi kararlar alabilmesi ve bunu uygulayabilmesine olanak sağlayan siyasal hukuk düzeni tiranlık veya istibdat rejimi deniyor" ifadelerini kullandı.

Şık'ın konuşması sırasında AKP sıralarından sesler yükselmeye başladı. Şık, sesi yükselen AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'a "Kes sesini. Ne çenesi düşük adamsın" dedi. Şık'ın sözlerine tepki gösteren Turan, ayağa kalktı. Milletvekillerinin araya girmesi ile yatışan olayda birleşime ara verildi.

'TİRANLIK' İFADESİ CUMHURBAŞKANINA HAKARETMİŞ
Aranın ardından, konuşmasını tamamlamak için kürsüde olan Şık'ın konuşması AKP sıralarından yükselen seslerle yine kesildi. Şık, "İktidardaki gücün keyfi kararlar alabilmesi ve bunu uygulayabilmesine olanak sağlayan siyasal hukuk düzeni tiranlık veya istibdat rejimi deniyor. Ben sizler gibi profesyonel siyasetçi değilim ve olmayacağım da" dedi.

Meclis Başkanvekili Celal Adan, Ahmet Şık'ın konuşmasında geçen "tiranlık" ifadesi nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" ettiği gerekçesiyle 2 birleşim Meclisten çıkarma cezası teklif edeceğini söyledi.

GERGİNLİK TIRMANDI
Bu karara ilişkin TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, savunma yapmak için söz aldı. Baş, "Burada yaşadığımız her an aslında görmek isteyenler için bir Türkiye fotoğrafıdır. Sevgili Ahmet haklı davası için parlamentoda görev üstlenmiş biri. Ahmet'in konuşmasını kestiniz ve ceza istediniz" dedi. Baş'ın konuşması sırasında gerginlik yükseldi. Baş'ın konuşması sık sık AKP'liler tarafından kesildi. Gerginliğin tırmanması üzerine oturuma ara verildi.

Aranın ardından sonra Meclis Başkanvekili Celal Adan Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık hakkında "uyarma" cezası verdi.