26 Kasım 2020 Perşembe

Meclis Sağlık Komisyonu Covid-19'u meslek hastalığı olarak kabul etti

Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Covid-19'un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak tanınmasını kabul etti.

Sağlık emekçilerinin, "koronavirüsün sağlık emekçileri için bir meslek hastalığı" olarak kabul edilmesine için mücadeleleri sonuç verdi. Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, koronavirüsün sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak tanınmasını kabul etti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yaptığı açıklamada, yasa teklifinin bir an önce yasalaşması gerektiğini belirtti.

SES açıklamasında "Aylardır iş yerleri önünde yaptığımız eylemler, Mecliste grubu bulunan partilerle görüşmelerimiz, şube/temsilciliklerimizin illerindeki siyasi partileri ziyaretleri, milletvekillerine gönderdikleri mailler, görüşmeleri, hashtag çalışmalarımız neticesinde Covid-19'un meslek hastalığı sayılması yönünde önemli bir adım atıldı" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Meclis Sağlık Komisyonu'nda tüm partilerin temsilcilerinin ortak görüşüyle Covid-19'un sağlık emekçileri için meslek hastalığı sayılması kabul edildi. Komisyon Başkanı Recep Akdağ, ortak yasa teklifi hazırlamak için parti yöneticileri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

"Sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütleriyle birlikte Covid-19'un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin bütün sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin karşılık bulması için mücadelemiz devam edecek.

"Sağlık Komisyonu'nda onaylanan yasa teklifi bir an önce, geçmiş dönemde yaşamını yitiren ve enfekte olan sağlık emekçileri ile tüm sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan emekçileri kapsayacak şekilde yasalaşması için sürecin takipçisi olacağız."