30 Eylül 2020 Çarşamba

Lice'de Sise Mezarlığı da yandı

Kurban Bayramı arifesinde yapılan mezarlık ziyaretlerinde Lice'deki mezarlığın da yangından kaynaklı yandığı ortaya çıktı. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve beraberindekilerin mezarlık ziyareti "operasyon" gerekçesiyle engellendi. 

Kurban Bayramı dolayısıyla Diyarbakır ve İstanbul'daki mezarlıklar ziyaret edildi. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda boş kalan mezarlık ziyaretlerine çok sayıda kişi katıldı.

DİYARBAKIR
Kurban Bayramı dolayısıyla Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Kurşunlu (Pîrejman) ile Lice'ye bağlı Yolçatı (Sîsê) ve Birlik (Çemê Elika) Mahallesi'ndeki mezarlıklara ziyaret edildi. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP milletvekilleri Remziye Tosun ve Nurettin Maçin, MEBYA-DER Eşbaşkanı Yüksel Polat, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile yakınlarını kaybeden aileler ziyaretlere katıldı.  

Lice'deki Yolçatı Mahallesi'nde son 5 yıl içinde birçok kez tahrip edilen mezarlığı ziyaret eden milletvekilleri ve beraberindekiler, 3 gündür yaşanan orman yangınından kaynaklı küle dönmüş bir manzarayla karşılaştı. Yangından kaynaklı mezarlık alanındaki ağaçların ve bitkilerin yandığı görüldü. Mezarlık ziyaretine gelen grup, burada halen devam eden yangını kendi imkanları ile söndürmeye çalıştı.

Ziyarete katılan kadınlardan birisi, daha önceki yaşanan saldırılarda tahrip edilen mezar taşları ve mermerlere işaret ederek, "Ne diyeceğimi bilemiyorum. Mezarlıklardan ne istiyorlar? Yürekleri yanmıyor mu bunların? Taş üstünde taş bırakmamışlar" tepkisinde bulundu.

'BAYRAMDA ANNELERİN YÜREĞİNİ YAKTILAR'
Yangını söndüren milletvekilleri ve beraberindekiler, daha sonra mezarlık alanında açıklama yaptı. HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, mezarlıkların yakılmasıyla iktidarın "Kürt düşmanlığını" bir kez daha gördüklerini belirterek, "Bu yüzyıldır süren savaşın kazananı yok. Bu saldırılarla bir şey elde edemeyecekler. Her şeye rağmen barış demeye devam edeceğiz. Bize burada düşen yaşamını yitiren kişilerin hayallerini gerçekleştirmektir. Kimse bu halkı barış ve özgürlük mücadelesinden alıkoyamaz " şeklinde konuştu.

'SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ'
HDP Milletvekili Remziye Tosun, bayramda çocuklarını görmek isteyen annelerin yüreğinin bir kez daha yakıldığını ifade etti. Tosun, "Bu saldırılar vicdanı yaralayan, ahlaki olmayan bir saldırıdır. Herkes bu saldırılar karşısında harekete geçmelidir. Harekete geçmezsek bugün bu mezarlıkları yakanlar yarın kemikleri toprağın altından çıkarmaya yeltenirler. Ne olursa olsun buralara sahip çıkmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

MEBYA-DER Eşbaşkanı Yüksel Polat ise her yıl mezarlıklarda bu tür görüntülere şahit olduklarını ifade ederek, yapılan saldırıların kabul edilemez buldu.

Partililer ve aileler, açıklamanın ardından mezarlıktan ayrıldı.

'CENAZELERE SAHİP ÇIKACAĞIZ'
HDP Milletvekili Dersim Dağ ve beraberindeki bir gurup partili de Birlik Mahallesi'ndeki mezarlığı ziyaret etti. Mezarlıkta konuşan HDP'li Dağ, mezarlıklara saldırıların vicdan sahibi tüm insanların yüreğini yaktığını belirterek, "2006'daki Diyarbakır direnişi bundan kaynaklı çıkmıştı. Cenazelere, mezarlıklara saldırılara karşı halk tepki vermiş ve ölülerine sahip çıkmışlardı. Biz bu saldırıların anlamını biliyoruz. Siz ne kadar saldırsanız da biz cenazelerimize sahip çıkacağız. Biz bu gün yine buradayız, onları anıyoruz. Bir kez daha buradan sesleniyoruz: Ne dinde, ne İslamiyet'te mezarlıklara saldırının yeri yoktur" diye konuştu.

AYDENİZ VE BERABERİNDEKİLERE ENGEL
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık'ın da aralarında bulunduğu grup ise Dicle'ye bağlı Kurşunlu Mahallesi'nde bulunan mezarlığı ziyaret etmek istedi. Grubun içinde bulundu araçlar, Dicle ilçesi çıkışında askerlerce durduruldu. GBT kontrolünden geçirilen heyetin geçişine, "operasyon var, güvenliğinizi sağlayamaz" gerekçesiyle izin vermedi. Yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından askerler, Dicle Kaymakamlığından gelen talimatla Kurşunlu Mahallesine giden yolları askeri araçlarla trafiğe kapattı.

'KAYMAKAM KARAR VEREMEZ'
Yolun askerlerce trafiğe kapatılması üzerine burada bir açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, karakolun salgını ve operasyonu bahane ederek, halkla bayram kutlamasına engel olduğunu ifade etti. Aydeniz, "Haklılığımızdan korkuyorlar. Bunun anlamı, devletin içine girdiği kaostur. Kaymakamın duruşunu da kınıyoruz. Çünkü kaymakam vekilin nereye gidip gitmeyeceğine karar veremez" şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından Aydeniz ve beraberindekiler, 1995 yılında yaşamını yitiren 35 PKK'linin kent merkezinde bulunan mezarını ziyaret etti.

İSTANBUL
ANYAKAY-DER, bayram arifesinde İstanbul'un birçok noktasında mezarlık ziyareti gerçekleştirdi. Ümraniye'de Ihlamurkuyu Mezarlığı, Küçükçekmece'de Kanarya Mezarlığı ve Çatalca'daki Kayabaşı Mezarlığı'na yapılan ziyaretlere, HDP ilçe yöneticileri, yakınlarını kaybeden aileler ve çok sayıda kişi katıldı.

Ziyaretlerde kaybedilenler anılarak, dualar okundu.