6 Mart 2021 Cumartesi

Lice'de ev baskınları: En az 35 gözaltı

Lice ilçe merkezi ve kırsal mahallelerinde askerlerce yapılan ev baskınlarda en az 35 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Çağdaş, Dibek, Arıklı ve Bağlan mahalleleri kırsalında 9 Ocak'ta başlatılan askeri operasyon sürüyor. Operasyonun ilk gününde HPG'liler ile çıkan çatışmada 1 asker hayatını kaybetmiş, 3 asker de yaralanmıştı.

Yaşanan bu olaydan sonraki günlerde operasyon bölgesinde yer alan kimi kırsal mahallelerdeki evlere yapılan baskınlarda gözaltına 8 kişi "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı.

Operasyonlarını sürdüren askeri birliklerce bu sabah saatlerinde de ilçe merkezi ile birlikte Dibek, Budak ve Yolçatı mahallelerinde birçok eve baskınlar düzenlendi. Kırsal mahallelerin etrafı zırhlı araçlar ile kuşatıldıktan sonra baskın yapılan evlerde yapılan aramalar esnasında eşyalar dağıtıldı. Yapılan bu baskılarda ez az 35 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
 
Hangi gerekçe ile gözaltına alındıkları henüz bilinmeyen kişiler zırhlı ve sivil araçlarla Lice İlçe Jandarma Karakolu'na götürüldüğü bilgisine ulaşıldı.