31 Ekim 2020 Cumartesi

Kurtulan: OHAL kalkıyor düzmecesi bir göz boyamaydı

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis'teki basın toplantısında OHAL'in şeklen kaldırılmış olmasına illişkin "OHAL kalkıyor düzmecesi bir göz boyamaydı" dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, gündemdeki konulara ilişkin Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Yemin töreninden hemen sonra alelacele bazı yasa tekliflerinin Meclis'ten geçirilmesine ilişkin konuşan Kurtulan, "Komisyon divanlarının seçiminde bile komisyon üyelerinin dahiliyeti sağlanmadı. Ardından hemen bir yasa teklifi ile karşı karşıya geldik. Biz her zaman OHAL'in yerine ikame edilecek bir teklif olduğunu söyledik. Ancak muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmadan seri bir mesai ile kanunlaştı. Farklı düşüncelere tahammül edemeyen, kürsüde bile AKP tarafından saldırı girişimlerinde bulunulan durumlarla karşı karşıya kaldık" dedi.
 
OHAL sonrası düzenleme için "OHAL kalkıyor düzmecesi bir göz boyamaydı" diyen Kurtulan, şöyle devam etti: "OHAL yerine gelen ve kalıcılaşan bu durum valilere sınırsız yetki veren bir sonuçla bitti. Valiler 15 gün boyunca belirli yerlere giriş çıkışı yasaklayabilecek. Vali, kent içinde belirli saatlerde dolaşmayı engelleyebilecek, kamu düzenini bozduğu iddia edilenleri kente almayabilecek. Kanunların açık olması gerekirken valinin bu belirtileri nasıl tespit edeceği muğlak. Anayasa'dan aldığımız toplantı yapma, gösteri yapma hakkı valinin keyfiyetine bırakılmış durumda. Vali keyfi bir uygulamaya zemin sunacak bir düzenlemeyle bu hakka sahip bırakılıyor. Gözaltı sürelerinin 48 saate çıktığını biliyoruz. Toplu işlenen suçlar için sadece 4 gün olduğunu söylediler ama gerekli görülen durumlarda 12'ye çıkabilecek. Ülkemizin bir tweet atanın tutuklandığı, parti üyelerinin tutuklandığı bir ülke olduğunu hesaba kattığımızda valilerin keyfi yaklaşımlarına bağlı olarak insanların özgürlük alanlarına müdahale etmesi düzenleniyor bu yasa ile."
 
'ASKERLİK ZORUNLU OLMAKTAN ÇIKMALI'
 
Torba yasa ile getirilen bedelli askerlik ve diğer kimi düzenlemelere dair değerlendirmelerde bulunan Kurtulan, "AKP'de gelenek haline gelen torba yasa ile karşı karşıya kaldık. Her bir konunun uzmanlarının tartışması gereken konularda, sorumluluğu bir komisyona veriyor. Komisyon kendi alanı olmayan konularda belirleyici oluyor. Bedelli askerlik de seçim öncesi bir vaatti. Ticari mantıkla akıl edildiği için buraya yaklaşımı bu yönlüdür. Gerekçelerine baktığımızda çok fazla asker kaçağı olduğunu görüyoruz. Madem böyle bir durum var askerliği zorunlu olmaktan çıkarmalı ve vicdani ret hakkını anayasal güvenceye kavuşturmalıyız. Ayrıca 15 bin liralık bedelin haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Askere gitmek bu düzenlemeyle yoksul vatandaşların görevi oluyor. Zenginlerin çocuğu askere gitmiyor" ifadelerini kullandı.
 
'VALİNİN KEYFİ TUTUMU İLE DERSİM FESTİVALİ YASAKLANDI'
 
Dersim'de düzenlenmek istenen ancak valilik tarafından yasaklanan Munzur Festivali'ne ilişkin de konuşan Kurtulan, "Dersimlilerin bir gelenek haline getirdiği, dünyanın her yerinden katılımcıların geldiği, her alanda panellerin, söyleşilerin yapıldığı bu festival Vali'nin keyfi tutumu ile yasaklandı" dedi.
 
LEYLA GÜVEN YASAMA FAALİYETLERİNE KATILMALI
 
Tutuklu Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in serbest bırakılarak yasama faaliyetlerine katılması gerektiğini kaydeden Kurtulan, "Diyarbakır Cezaevi'nde koğuş arkadaşıyla Kürtçe şarkı söylediği için bir aylık görüş yasağına tabi tutuldu. Hala anadilin, Kürtçenin cezaevlerinde ve birçok yerde yasağın sürdüğünü görüyoruz. Aynı zamanda Leyla Güven'in sağlık sorunu nedeniyle hastaneye gitmesi gerekirken kendisine kelepçe dayatıldı. Kelepçeyi kabul etmeyince de hastaneye götürülmedi. Leyla Güven ve tüm tutuklular üzerindeki bu uygulamalar, işkenceler derhal son bulmalı. Leyla Güven bir an önce yasama faaliyetlerine başlamalı" diye kaydetti.