13 Ağustos 2020 Perşembe

Kültür Sanat-Sen'den Ayasofya açıklaması

Müze olarak kullanılan Ayasofya'nın cami statüsüne alınmasına ilişkin açıklama yapan Kültür Sanat-Sen, kültürel varlıkların korunması yönünden değerlendirme ve endişelerini sıraladı.

KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen, 1934 yılından beri müze olarak kullanılan Ayasofya'nın Danıştay'ın aldığı karar ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile camii statüsüne geçirilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Ayasofya Müzesi 1985 yılında Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesi (1972) kapsamına alınarak insanlığın ortak mirası olarak kabul edildiğini hatırlatılan açıklamada, "Miras olarak değerlendirilen Kültür Varlıkları aslında gelecek nesillere aktarılması yükümlülüğü olan emanetlerimizdir ki bu karar ile Ayasofya'nın korunmasında dikkat çekilmesi gereken hususlar vardır" denildi.

Kültür Sanat-Sen bu hususları şöyle sıraladı:
Müze statüsü; gerek Ayasofya binasının gerek çevresindeki Osmanlı yapılaşmasının gerekse içerisindeki kültür varlıklarının korunmasına olanak veriyordu. Müze olarak bakanlığın temel görevi korumaktı. Diyanet İşleri Başkanlığının sorumluluğunda iken korunması için gerekli mevzuat çalışması ve kanuni hukuki yükümlülükler yerine getirilecek midir?
Osmanlı döneminden beridir devam eden restorasyon çalışmaları sekteye uğrayacak mıdır?
Ayasofya'nın duvarlarında bulunan resim bezeme ve mozaiklerin akibeti ne olacaktır? (En son olarak 2009 yılında Sultan Abdülmecid ve o dönem restorasyonu yürüten İsviçreli mimar Gaspare Fossati'nin gördüğü altı kanatlı melek figürü açığa çıkarılmıştı)
Ayasofya içerisindeki iklim koşulları kontrol edilecek midir? Bilindiği gibi Ayasofya Müzesinin içerisinde içerideki duvar resimleri ve organik kökenli eserler insanların nefeslerinden oluşacak nem dengesizliğinden etkilenmesin diye her seferinde sınırlı sayıda ziyaretçi alınıyordu. Camii olarak kullanılmaya başlanınca namaz vakitlerinde çok sayıda insanın hareketinden içeride dengede ve belli bir oranda sabit tutulmaya çalışılan nem ve sıcaklık olumsuz olarak etkilenecektir.
İbadet amaçlı olarak Ayasofya'nın içerisine giren insanların bir müze ziyaretçisi hassasiyetinde olması (Eserlerle temas etmemesi, zarar vermemesi, Fotoğraf çekerken flash ışığı kullanmaması, dışarıdan toz getirmemesi, sarsıntı oluşturacak eylemlerde bulunmaması, sessiz olmaları....v.b) sağlanabilecek midir?"