16 Ekim 2021 Cumartesi

Kömüre yüzde 100’e varan zam

Doğalgazın ardından kömür fiyatlarındaki fahiş artış el yakmaya başladı. Geçen yıl Afrika’dan ithal edilen kömürün tonu 1200 TL iken bu yıl 2 bin 600 liraya kadar yükseldi.

Kış yaklaşırken temel ihtiyaç maddesi olan kömüre yüzde yüze varan zam yapıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dönem dönem zamlanan ve bir yıl içindeki fiyat artışı yüzde 50’yı bulan doğalgazın ardından kış yaklaşırken kömüre gelen zamların da el yakmaya başladığını söyledi.

Geçen yıl fiyatı 1200 TL civarında olan kömürün bu yılın Mart ve Nisan aylarında 1300 TL arasında satıldığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer şu ifadeleri kullandı:

"Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde kömür fiyatları anormal derecede artış gösterdi. Kimi bölgelerde, türünü göre Afrika’dan ithal edilen kömürün fiyatı 2 bin 500 TL ila 2 bin 600 TL arasında satışı yapılıyor. Kömürde yüzde 100’e varan artış var. Rusya’dan ithal edilen kalorifer kömürü ise geçen yıl 210 dolar iken fiyatı bu yıl 340 dolara çıktı. Kömür sobadan önce vatandaşın cebini yakıyor. Bu zamlara kim dur diyecektir."

Gürer, Afrika’dan ithal edilen kömürün fiyat artışının yüzde 100’ü bulduğuna dikkat çekerek "Öte yandan kalorifer kömürü için ithalatçı firmaların Rusya’daki kömür üretiminin azalmasını gerekçe göstererek, kış mevsimi öncesinde bu tür artışları yapmasının, dar gelirli vatandaşı büyük sıkıntıya sokacağı ortadadır. Birkaç ay önce 1300 TL’ye satılan ve stoklanan kömürlerin bile şimdi 2 bin 500 - 2 bin 600 TL bandında satıldığı iddia ediliyor" diye konuştu.