27 Kasım 2022 Pazar

Komünist kadın Seda Baykan'a işkence sürüyor

Tutsak edilen komünistlerden Seda Baykan'a Diyarbakır Kadın Kapalı Hapishanesi'nde işkence sürüyor. Baykan, işkencenin devam etmesi halinde açlık grevine başlayacak.

İzmir'in Dikili ilçesinde 17 Eylül günü işkenceyle gözaltına alınan ve Bursa'ya götürülerek 21 Eylül'de tutuklanan 3 komünistten Seda Baykan'a götürüldüğü Diyarbakır Kadın Kapalı Hapishanesi'nde işkence sürüyor.

Hapishane girişinde çıplak arama işkencesine maruz kalan Baykan'a ailesinin getirdiği kıyafetler verilmedi.

Tek kişilik hücrede tutulan ve sürekli taciz edilen Baykan, gardiyanlardan gece boyunca hücresine ışık tutularak uyuması engelleniyor. Gördüğü işkenceden dolayı vücudunda morluklar bulunan Baykan'ın revire çıkması da engellenirken, gardiyanlar taleplerini "Sana burada yemek veriyoruz daha ne istiyorsun" diyerek reddediyor.

Baykan, maruz kaldığı ihlaller sona ermez, koğuşa alınması talebi karşılanmazsa açlık grevine başlayacağını açıkladı.

BAYKAN ANNESİ POLİS TARAFINDAN TACİZ EDİLDİ
Öte yandan kızını görmek için Diyarbakır'a gelen Dilek Baykan da polisin tacizine uğradı. Baykan'ı Diyarbakır Otogarında ablukaya alan polis, "Buraya niye geldin, Seda'yı mı göreceksin" dedi, ardından GBT adı altında taciz etti.

Baykan'ı karşılayan ESP üyeleri de polisin tacizine uğradı. Dilek Baykan'ın Diyarbakır'da kaldığı evin bahçesinde sabaha kadar bekleyerek tacizi sürdüren polis, Diyarbakır Hapishanesindeki kızıyla görüştükten sonra bir kez daha GBT yaptı. Dilek Baykan'ı karşılayan ve görüşenlere yönelik de polis tacizlerini sürdürdü.

Polisin tutumuna tepki gösteren Seda Baykan'ın annesi Dilek Baykan, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği'ne (ÖHD) başvurdu. İHD ve ÖHD'liler Seda Baykan ile görüşme yaptıktan sonra annesi ile birlikte basın toplantısı düzenleyecek.