28 Mayıs 2022 Cumartesi

'Kanser hastası Subaşı serbest bırakılsın'

F Oturumu'nun 333. haftasında insan hakları savunucuları, kanser hastası tutuklu Hasan Subaşı'nın serbest bırakılması istedi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği "F Oturumu"nun 333. haftasında Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. Çok sayıda hak savunucusunun katıldığı bu haftaki eylemde kanser hastası Hasan Subaşı'nın durumuna dikkat çekildi.
 
"Tecrit öldürür dayanışma yaşatır" ve "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın" pankartlarının açıldığı eylemde, sık sık "Çıplak arama işkencesine son", "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" ve "Hasan Subaşı serbest bırakılsın" sloganları atıldı. Bu haftaki eylemde basın açıklaması metnini insan hakları savunucusu İbrahim Demirel okudu. 
 
Cezaevlerinde hasta tutuklu sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Demirel, Adalet Bakanlığı'nın hasta tutuklara karşı duyarsız yaklaşımının utanç verici olduğunu vurguladı. Demirel, kanser hastası olan Subaşı'nın durumuna ilişkin "2008 yılında tutuklanır, 5 yıl hapishanede kaldıktan sonra tahliye olur. Hapishanedeyken yaptığı açlık grevleri nedeniyle bağırsaklarında kuruma ve kist oluşmuştur. Adana TİHV'de yapılan sağlık kontrollerinde bu kistlerin zamanla büyüme yaptığı ve kolon kanseri olduğu söylenir. Yapılan ameliyatla kalın bağırsağı tamamen ve sol böbreğinin bir bölümü alınarak kemoterapi tedavisi uygulanır. Bir süre sonra hastalığı sol akciğerine de yayılır" bilgisini paylaştı.
 
ANNE SUBAŞI: OĞLUMUN TEDAVİSİ YAPILMIYOR
 
2017 yılında başka bir dosya nedeniyle yeniden tutuklanan Subaşı'nın annesi Hacer Subaşı'nın İHD'ye verdiği bilgiler şöyle: "Oğlum bir ay önce tutuklandı. Dışarıdayken kolon kanseri nedeniyle ameliyat oldu. Tedavisi devam ederken tutuklandı. O günden bu yana tedavisi yapılmıyor. Hastaneye götürülmüyor. Kanserin ilerleyerek tüm vücuda yayılıp ilerleme riski var. Aynı zamanda kalp damarlarının tıkanmasından kaynaklı kalp krizi geçirme riski de var. Oğlumun bu koşullarda yaşaması ve gereken tedaviyi görmesi mümkün değildir. Ayrıca psikolojik durumu da çok kötüye gidiyor. Oğlumun bir an önce bırakılmasını ve tedavi olmasını talep ediyorum."