24 Nisan 2024 Çarşamba

Kadınlar Gazi Mahallesinden seslendi: Özgürce yaşayacağız

Yılın son eylemini on günde 3 kadının katledildiği Gazi Mahallesinde düzenleyen kadınlar, hayatlarından ve mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. Gazi Mahallesine devlet eliyle çetelerin sokulduğunun altını çizen kadınlar, tüm kadınları sokağa, örgütlü mücadeleye çağırdı. 

Kadınlar Birlikte Güçlü ve Sultangazi Kadın Dayanışması kasım ayında on gün içinde 3 kadının en yakınındaki erkekler tarafından katledildiği Gazi Mahallesinde, yılın son eylemini gerçekleşti. Gazi Cemevi önünden seslenen kadınlar; sömürüsüz, şiddetsiz ve eşit bir dünya kurana kadar mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdi. 

Eylemden saatler önce mahalle ve özellikle Cemevi etrafı polis ablukasına alındı. Cemevi'nin sokak başlarına polis barikatları kuruldu. 

KAYA: EYLEM VARKEN GELİYOR POLİS 
Eylemin başlamasını beklerken yıllardır mahallede yaşayan kadınlarla konuştuk. ETHA'ya konuşan Hüsniye Kaya, kadınların maruz kaldığı sistematik işkenceye tepki gösterdi. Cemevi etrafındaki polisleri işaret eden Kaya, polisin bir kadın şiddet gördüğünde çağırdığında asla gelmediğini kaydetti. Tüm kadınların birlikte mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Kaya, kendisinin de elinden geldiğince mücadele içinde olacağını söyledi. 

GÜNGÖR: KADINLARLA BİRLİKTE OLMALIYIZ
Tüm kadınların sokağa çıkarak hakkını araması gerektiğini söyleyen Yasemin Güngör, "Muhtar adaylığına başlarken ant içtim, hiçbir kadını bırakmayacağım" dedi. Hayalinin Yunus Emre Mahallesinden çok sayıda kadının katılımıyla bir yürüyüş düzenlemek olduğunu aktaran Güngör, kadınların yaşananlardan dolayı sokağa çıkmaktan korktuğunu belirtti. Kadınlara temas ederek, güven vererek, cesaretlendirerek onlarla birlikte mücadele yürütüldüğü takdirde kadınların evlere geri dönmeyeceğini belirtti. 

13 YAŞINDA BİR ÇOCUK KATLEDİLDİ
Eylemin başlamasının beklendiği saatte Yunus Emre Mahallesinde çeteler arasında çıkan çatışmada 13 yaşındaki bir kız çocuğunun keleş mermisiyle başından yaralandığı bilgisi geldi. Eylemde, etraflarını çeviren polisleri işaret eden kadınlar, bir çocuk öldürülürken polislerin çeteler karşısında kılını kıpırdatmadığını ama eylem yapan, haklarını arayan kadınların etrafına barikat kurduğunu vurguladı. 

'KATİLLER HANEMİZDE'
"Katledilen kadınlar isyanımızdır" ve "Katiller hanemizde önleyici politikalar nerede" pankartları ile "Kadın cinayetleri politiktir", "Aileniz batsın kadınlar yaşasın", "Gamze Akar, Aleyna Dayıoğlu, Pınar Bektaş, Şadumane Timuçin katiller hanemizde", "Erkek şiddetine susma", "Evlerden sokağa", "Suç mahali aile" dövizleri taşındı. 

KATLEDİNLER KADINLAR UNUTULMADI
Kadınlar sık sık, "Kadın cinayetleri politiktir", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganlarını yükseltirken, erkek şiddeti sonucu katledilen kadıların isimlerini tek tek saydı hep bir ağızdan "Burada" diye yanıtladı. 

'GAZİ MAHALLESİNDE YAŞANANLAR DEVLETİN ÖZEL POLİTİKALARI'
Eylemde iki ayrı basın metni okundu. Sultangazi Kadın Dayanışması adına Mürüvvet Yıldız'ın okuduğu metinde 2023 yılında kadınların haklarına yönelik saldırıları hatırlattı. Son 11 ayda en az 300 kadının katledildiğini hatırlatan Yıldız, bir zamanlar kadınlar için güvenilir olan Gazi Mahallesini erkek devlet eliyle çetelere alan açtığını, kadınların can güvenliğinin olmadığını kaydetti. Yıldız, "Biz kadınlar bir yürüyüş, bir açıklama yapmak istediğimizde hemen gelen, engellemeye çalışan emniyet güçleri saatlerce süren çeteler arası silahlı kavgada her şey bittikten sonra gelmektedir. Biz mahallemizdeki git gide yaygınlaşan çetelerin, uyuşturucunun, kadın ticaretinin erkek egemen devletin özel politikası olduğunu biliyoruz, yetkililere bir kez daha görevlerini hatırlatıyoruz" dedi. 

DİRENEN İŞÇİLER SELAMLANDI
Pandemiyi, ekonomik krizi bahane ederek üretim ilişkilerini patronların çıkarına göre düzenleyen iktidarın, kadınlara kuralsız, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarını dayattığını kaydeden Yıldız, İzmir Agrobay'da,  Antep Özak'ta direnen kadın işçileri selamladı. 

'ÖZGÜRCE YAŞAYABİLECEĞİMİZ BİR TOPLUM İSTİYORUZ'
Yıldız, son olarak şunları söyledi: "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz. Hayatın her alanını dar eden tek adam rejimi; haksızlık, hukuksuzluk, bizi esir almaya çalışan umutsuzluk hissi ve daha nicesine baş kaldırıyoruz. Şiddetsiz, sömürüsüz, eşit, özgür bir hayat kurana dek bitmeyecek bu isyan dedik. Hayatın her alanında her yerde eşitlik istiyoruz. İnsanca çalışma koşulları ve ücretlerde eşitlik istiyoruz. Üzerimize yıkılan bakım hizmetlerinin karşılanmasında eşitlik istiyoruz. Çocuk istismarının meşrulaştırılması karşısında her çocuğun güvende, kendi kimliğiyle, özgürce yaşayabileceğiz bir toplum istiyoruz."

'KADIN DÜŞMANI İKTİDAR BOŞANMAK İSTEYEN KADINLARI ENGELLİYOR'
Kadınlar Birlikte Güçlü adına basın metnini ise Evrim Güvenir okudu. Devletin dayattığı "Kutsal Aile"nin kadına, çocuğa, LGBTİ+'lara yönelik şiddet, istismar olduğunu vurguladı ve "Aile değil kadınız" dedi. İktidarın kadın düşmanı politikalarına dikkat çeken Güvenir, "Kadın yoksulluğunu önlemek, eşitliğin sağmanması için politikalar üretmek yerine kadınları şiddet dolu ailelere hapsetmeye çalışan, boşanmaları engellemek için nafaka hakkına saldıran bir grup erkeği destekleyen kadın düşmanı iktidar boşanmak isteyen kadınların önüne türlü engeller çıkarıyor" dedi. 

'KATİLLER HANEMİZDE ÖNLEYİCİ POLİTİKALAR NEREDE'
Gazi Mahallesinde uyuşturucuya, çetelere yol verilmesinin, hanelerde artan erkek şiddetinin birbirinden bağımsız olmadığının altını çizen Güvenir, "Katiller hanemizde soruyoruz önleyici politikalar nerede" dedi. Güvenir, "Failleri korurken, İstanbul Sözleşmesinden bir gecede kararname ile çıkan devlet kazanılmış haklarımıza, 6284'e, nafaka hakkımıza saldırmaya devam ederken biz kadınlar saldırılara karşı yılı hep birlikte, mücadele ile hayatlarımız ailenize sığmaz diyerek kapatıyoruz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Eylem sloganlarla sona erdi.