4 Ekim 2022 Salı

Kadınlar: Biz susmayacağız onlar utanacak

Kadınlar Birlikte Güçlü, istismarlara karşı eylem yaptı. Tüm bunların devlet politikası olduğunu belirtilen eylemde, kadınların artık susmayacakları vurgulandı.
Kadınlar Birlikte Güçlü, Kadıköy-Eminönü İskelesi'nde "Tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını olmadan önle" şiarıyla eylem yaptı.
 
"Kadınları değil istismarı engelle", "Susma suça ortak olma" sloganlarının atıldığı eyleme HDP Milletvekilleri Oya Ersoy ve Züleyha Gülüm, SKM İl Sözcüsü Ezgi Bahçeci de katıldı. Basın açıklamasından önce kadınlar burada oturma eylemi yaparak yaşanan şiddeti teşhir ettiler, kadınlar çevreden geçenler tarafından da desteklendi.
 
Basın metnini Ezgi Bahçeci ve Atike Eski okudu. Günlerdir birçok şehirde kadınların isyanının yükseldiği belirtilen açıklamada, "Biliyoruz: Biz kadınlar cinsel şiddete, çocuk istismarına karşı birlikte güçlüyüz; birlikte ses çıkarıyoruz! Bir yılda bu ülkede, evlerimizde, sokaklarımızda, okullarımızda kaç çocuk cinsel istismara uğruyor? On binlerce? Yüz binlerce? Veya daha fazlası? Bunların kaç tanesi sesini çıkardığı anda duymazdan geliniyor, susturuluyor, korkutuluyor, hatta evlendiriliyor? Kaç tanesi suç duyurusunda bulunabiliyor? Kaç tanesinin suç duyurusunu bir savcı dava açmak için gerekçe sayıyor? Kaçının faili ceza alıyor? Kaçı faillerine 'aile' demek zorunda bırakılıyor" denildi.
 
Kanarya Mahallesinde 5 yaşında bir çocuğa tecavüz edilmesiyle üç gündür çocuk istismarı yeniden gündemde olduğu anımsatılan açıklamada, bunların devlet politikası olduğu vurgulandı. "Çocukları istismar edenlerin evlilik yoluyla aklanmasının önerilmesi bile istismarı meşrulaştırır dediğimizde bunu demek istemiştik" diye ifade edilen açıklamada, kadınların bunları önlemeye çalıştıkları kaydedildi.
 
'BİZ SUSMAYACAĞIZ ONLAR UTANACAKLAR'
 
Açıklama da şunlar da yer aldı: "Çocuk hamileliklerinin etkin soruşturulmaması, çoğunlukla istismarı açığa çıkaran rehber öğretmenlerin kısıtlanması, 'bir kereden bir şey olmaz' denebilmesi, mevcut cezalar dahi çok ağır diye uygulanmazken 'daha ağır ceza' diyerek toplumun gözünü boyama ve cezasızlığı artırma çabası, fail yerine taciz/cinsel saldırı mağdurunu suçlamaya yönelik yaklaşımlar Tüm bunlar ve dahası bu şiddeti hayatlarımıza egemen kılıyor. Bu yüzden birkaç gün sonra İkitelli'de benzer bir istismar girişimi olduğunu duyunca isyan ediyoruz, ama şaşırmıyoruz. Aynı gün bir kadının metrobüste yaşadığı cinsel saldırıya cevaben, erkeklerin şiddet uygulamamayı becermesi yerine kadınlara ayrı vagon konusunun gündeme getirilmesine de şaşırmıyoruz, ama isyan ediyoruz."
 
Açıklama şöyle sonlandı: "Biz kadınlar susmayacağız, onlar utanacaklar."