8 Aralık 2022 Perşembe

Kadın öğrenciler faşist erkeklere geri adım attırdı: İsyanımız sürecek

Ankara Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi öğrencileri Mahsa Amini için yaptıkları eylemlerde kadınların özgürlük ve kurtuluş mücadelesinin bir olduğunu kaydetti. Kadın öğrenciler Türkiye'den İran'da dünyanın her yerinde kadınların hakları için mücadeleyi yükselteceği vurgulandı. 

İran'da ahlak polisinin katlettiği Mahsa Amini için kadınların isyanı dalga dalga yayılıyor. Ankara'da üniversite öğrencisi kadınlar eylemlerinde Türkiye'den İran'a dünyanın her yerinde isyanı yükselteceklerini kaydetti. 

'KADINLARIN ÖZGÜRLÜK VE KURTULUŞ MÜCADELESİ BİRDİR'
Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde eylem yapan Üniversiteli Feminist Kolektif, "İranla beraber biz kadınların içi yanıyor, öfkesi isyanı büyüyor. İran Türkiye'nin çok uzağında değil. İran'da bir kadın gerici molla rejiminin dayatmasını kabul etmediği için devlet şiddetiyle öldürüldü. İran Türkiye'nin çok uzağında değil. Geçen hafta nefret suçu işledi bu devletin kanalları, nefret yürüyüşü devletin kanalları tarafından yayıldı. Bir grup tarikat istedi diye İstanbul Sözleşmesi feshedildi. Biliyoruz İran çok uzak değil. Mahsa'nın direnişi, mücadelesi tüm kadınları ve LGBTİ+'ların mücadelesidir. Kadınların özgürlük mücadelesi, kurtuluşu mücadelesi birdir" dedi. 

Amini'nin saçlarının bir kısmı göründüğü için katledildiğini hatırlatan kadınlar, "Hep beraber saçlarımızı keseceğiz" dedi. 

FAŞİST ERKEKLERE GERİ ADIM ATTIRDILAR
Kadınların konuşması sırasında kampüste bulanan bir grup gerici faşist erkek öğrenci kadınları susturmaya çalıştı, Farça atılan sloganları da "Türkçe konuşun" diyerek engellemeye çalıştı. 

Ancak kadınların direnişi karşısında faşistler geri adım atarken, kadınların eylemlerini sürdürdü sloganlarını daha da yükseltti. 

'MAHSA'NIN MÜCADELESİ HEPİMİZİN MÜCADELESİDİR'
Bilkent Üniversitesi'nde ise öğrenciler dün bir eylem yaptı. "Mahsa'nın saç telleri kadar erkek devletten alacağımız var" denilen açıklamada, İran'da protestolardan sonra internet erişiminin yanı sıra haber kısıtlamasına gidildiğine dikkat çekildi. Açıklamada, şunlar belirtildi: "Hükümet rejimin yaptığı faşizan zulmün dünyaca bilinmesini istemediği için her koldan bilgi erişimini kısıtlıyor ve bunun sonucu olarak başta Nililer Hamidi olmak üzere günden güne öldürülen gazeteci sayısı artıyor. Dünyanın her yerinde erkek egemen sisteme ve devlet şiddetine karşı mücadele eden kadınlar, Mahsa'nın katledilmesine karşı başta İran olmak üzere sokağa döküldü. Biz Bilkent'li öğrenciler olarak dünyanın her yerinde büyüyen bu isyana destek olmak için ve mücadelede sesimizi çıkarmak için toplandık. Mahsa'nın katilinin dinci, faşist ve erkek egemen sistem olduğunu biliyoruz. Mahsa'nın mücadelesi hepimizin mücadelesidir."

"Yok olmayacak tek şey kadın dayanışmasıdır" diye vurgulanan açıklama, sloganlarla sonlandırıldı.