8 Aralık 2022 Perşembe

Kadın futbolcular kazandı: Eşit işe eşit ücret

Avustralya’da kadın futbolcular yürüttükleri mücadele sonunda, eşit maaş almaları, reklam gelirlerinin eşit dağılımı, seyahatlerde kadınların da erkekler gibi 'Business Class'da yolculuk edebilmeleri gibi haklar elde etti.
 

Avustralyalı kadın futbolcuların yaklaşık 3 yıldır verdiği mücadele kazanımla sonuçlandı.

2015'den beri sektörde cinsiyet eşitsizliği olduğunu savunan milli takımdaki kadın futbolcuların üyesi oldukları Avustralya Profesyonel Futbolcular (FFA) Sendikası, Avustralya Futbol Federasyonu ile bir anlaşma imzalandı.

Avustralya Futbol Federasyonu'nun kararıyla kadınlar, erkek futbolcularla aynı miktarda maaş ve reklam geliri elde edecek.

'Matildalar' lakaplı Avustralya Kadın Milli Takımı, bu sene Fransa'da düzenlenen Dünya Kupası'ndan önce, daha eşit bir ücret alabilmek için FIFA'ya gitmişti.

Milli takım oyuncusu Elise Kellond-Knight uzun zamandır düşledikleri şeyin gerçek olduğunu ve artık eşit koşullar altında yeşil sahaya çıkmaktan büyük bir memnuniyet duyacaklarını söyledi.

ANLAŞMA NELERİ İÇERİYOR?
İmzalandığı duyurulan anlaşma, oyuncuların eşit maaş almaları, reklam gelirlerinin iki takıma da eşit dağılımı, seyahatlerde kadınların da erkekler gibi 'Business Class'da yolculuk edebilmelerini kapsıyor.

Anlaşma ayrıca, ulusal takım için oynayan kadınların hamilelik sırasında ve geri dönüşlerinde desteklenmelerini sağlamak için FIFA'nın ebeveyn izni politikasını yeniden düzenlenmesini de içeriyor.

FIFA'DA CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ SÜRÜYOR
Ancak anlaşmada tartışılan noktalar da var. Erkek milli takımı yine Dünya Kupası etkinliğinde kadınlardan daha fazla gelir elde edebilecek. Bunun nedeni ise FIFA'nın toplam ödül havuzunu erkek takımlar için daha yüksek belirlemesi. 

2018 Erkekler Dünya Kupası için toplam ödül havuzu 400 milyon dolarken Fransa'daki 2019 Kadınlar Dünya Kupası yaklaşık 30 milyon dolardı.