28 Ocak 2023 Cumartesi

'Kaçırılan ve işkence gören herkesi yaşadıklarını anlatmaya çağırıyoruz'

Marmara Bölgesi Hapishane İzleme Heyeti, devletin kaçırma ve işkence politikalarının giderek derinleştiğine dikkat çekerek, bunun son örneğinin Gülten Matur olduğunu ifade etti. Yapılan açıklamada, gizli işkence merkezlerinin kapatılması ve geçmişte bu merkezlerde tutulan kişilerin öne çıkarak yaşadıklarını anlatması çağrısı yapıldı.

Marmara Bölgesi Hapishane İzleme Heyeti, Galatasaray'da bulunan İstanbul Barosu Kültür Merkezi'nde "DHKP-C'nin Türkiye sorumlusu olduğu" iddiasıyla işkence gören ve tutuklanan Gülten Matur'a ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan Avukat Seda Şaraldı, işkence suçunun hem ulusal hem de uluslararası hukukunda mutlak yasak olduğunu hatırlattı. "İşkenceye veya benzeri muameleye tabi olmama, her insan için dokunulmaz bir haktır" diyen Şaraldı, yasadışı gözaltı, zorla kaçırma, işkence uygulamalarının Türkiye'de 90'lı yıllar boyunca devam ettiğini ifade etti.

Son dönemde kaçırma, gözaltına alındığından aileyi ve avukatını haberdar etmeme, gözaltında tutulan sürenin devlet yetkilileri tarafından kabul edilmemesi, yasa dışı gözaltının gizli kapatma birimlerinde gerçekleşmesi ve buralarda yoğun fiziki ve psikolojik işkence yapılması gibi uygulamaların arttığına işaret eden Şaraldı, kaçırma ve alıkoyma politikalarının hız kazandığını vurguladı.

Son yıllarda Ayten Öztürk, Mustafa Gültekin, Gökhan Türkmen, Mustafa Yılmaz, Mesut Geçer, Önder Asan, Gökhan Güneş, Ümit Horzum gibi çok sayıda kişinin farklı tarihlerde siyah transporter tipi araçlarla kaçırıldığını, gizli işkence merkezlerinde tutulduğunu anımsatan Şaraldı, bu merkezlerde askıya alma, kaba dayak, jopla dövme, falaka, elektrik verme gibi çok sayıda işkence uygulandığın söyledi.

Son olarak 28 Kasım günü gözaltına alındığı bildirilen Gülten Matur'un 20 Kasım'da kaçırıldığı ve 8 gün boyunca İstanbul'da askeri bir bölgede işkence gördüğünü dile getiren Şaraldı, Matur'un 8 gün boyu yasa dışı bir şekilde tutulduğunu belirtti.

Matur'un bedeninde pek çok işkence izi bulunduğunu vurgulayan Şaraldı, Matur'a yapılan işkenceye dair suç duyurusunda herhangi bir gelişme yaşanmadığını kaydetti. Şaraldı, şöyle devam etti: "Zorla kaçırma ve alıkoyma yasal mevzuatta kesin olarak yasaklanmıştır. Gizli kapatma ve işkence merkezlerinin kurulmasının hiçbir yasal, meşru dayanağı yoktur. Bu konuda gerekli soruşturmaların yürütülmesi, gizli işkence merkezlerinin ortaya çıkarılması ve kapatılması zorunludur. Dünyanın her yerinde zorla kaçırılan, işkence gören kişileri yaşadıklarını anlatmaya ve suç duyurusunda bulunmaya çağırıyoruz. Mutlak yasak olan işkence yasağının uygulanması için, ülkemizde bulunan bütün gizli işkence merkezlerinin ortaya çıkarılması ve kapatılması için mücadele etmeye devam edeceğiz."