4 Ağustos 2020 Salı

Kaçırılan Türkmen yaşadıklarını mahkemede açıkladı: 271 gün işkence gördüm

Geçen yıl 6 kişi ile birlikte kaçırılan ve Emniyet'te 'ortaya çıkan' Gökhan Türkmen, mahkemede atanan avukatını azlederek, 271 gün boyunca gözleri bağlı şekilde işkence gördüğünü açıkladı.

2019 yılında kaçırılan 6 kişiden birisi olan Gökhan Türkmen, 7 Şubat'ta çıkarıldığı başka bir davada işkence gördüğünü açıkladı.

ArtıGerçek'ten Derya Okatan'ın haberine göre, Gökhan Türkmen "Gülen Cemaati üyeliği" soruşturması devam ederken, bir başka davadan dolayı ilk kez 7 Şubat 2020 tarihinde Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıktı. 

Duruşmada bulunan Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi üyesi Av. Murat Mehmet Atak'ın verdiği bilgiye göre, Türkmen'e atanan avukat Ayşegül Güney, savunma yapmayacaklarını söyledi. 

Bu sırada ayağa kalkan Türkmen, savunma yapmak istediğini, kendisine dikte edilen avukat Güney'i azlettiğini belirterek, Güney'in salondan çıkmasını istedi. Güney salondan çıktıktan sonra Türkmen, kayıp olduğu 9 ay boyunca neler yaşandığını anlattı. 

POLİS YELEKLİ 3 KİŞİ KAÇIRDI
Antalya'da polis yelekli 3 kişi tarafından kaçırılarak ormanlık bir alana götürüldüğünü, burada elbiselerinin değiştirildiğini, daha sonra 4-5 saatlik araç yolculuğuyla bir merkeze götürüldüğünü belirten Türkmen, burada başka kişiler de olduğunu ancak tanımadığını ifade etti. 

BAYILANA KADAR AYAKTA TUTULDU
Türkmen, "271 gün işkence, taciz ve tehdit altında kaldım. Gözüm sürekli kapalıydı. 9 ay boyunca bana işkence yapıldı. Lambaların açık olduğu yerde günlerce ayakta bekletildim. Ayakta kalmaktan bayılarak yere düştüm. Çok az yemek verildi, çok zayıfladım" ifadelerini kullandı. 

271 günün sonunda tekrar Antalya'ya götürüldüğünü belirten Türkmen, "Sanki Antalya'daymışım gibi beni tekrar Ankara'ya götürdüler" dedi. 

MAHKEME HEYETİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK
Bu açıklamalarının ardından mahkeme heyeti, durumu hem soruşturmayı yürüten savcılığa bildireceğini hem de savcılığa suç duyurusunda bulunacağını bildirdi. 

'CEZAEVİNDE TEK BAŞINA TUTULUYOR, CAN GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞE EDİYORUZ'
Av. Mehmet Murat Atak, Gökhan Türkmen'in 3 kişilik odada tek başına tecrit altında tutulduğunu belirterek, "Can güvenliğinden endişe ediyoruz" dedi. 

Atak, 6 kişinin cezaevinde aileleriyle görüşürken video kaydı yapıldığını ve yanlarında gardiyan bulunduğunu, Ankara Barosu'ndan avukat gittiği zaman da "sizi istemiyor" yanıtı verildiğini belirterek, "Tutukluluk değil resmen esaret bu" diye konuştu. 

'GÜVENLİ BİR ORTAM OLURSA DİĞER 5 KİŞİ DE KONUŞUR'
Atak, şöyle devam etti: "Diğer 5 kişinin korktuğu için konuşamadığına inanıyoruz. Güvenli ortamda olurlarsa onların da konuşacağını düşünüyoruz. Bu konuda aileler çok yoruldular, aylardır savaşıyorlar."

DURUŞMADAN SONRA EŞİNE ANLATTI: YANIMA SÜREKLİ BİRİLERİ GELİYOR
Artı Gerçek'in ulaştığı Gökhan Türkmen'in eşi Zehra Türkmen, bu konuda konuşmak istemediğini belirtti. Eşinin can güvenliğinden endişe ettiği anlaşılan Türkmen, duruşmadan sonra eşiyle görüştüğünü ve eşinin 'yanıma sürekli birileri geliyor' dediğini aktarmakla yetindi. 

BARO YENİDEN AVUKAT GÖNDERECEK
Bu arada, Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi'nin cezaevindeki 6 kişiyle görüşebilmek için yeniden avukat görevlendireceği öğrenildi. 

Ankara Barosu avukatları daha önce de Sincan Cezaevi'ne gitmiş, ancak Salim Zeybek dışındakiler görüşmeyi kabul etmemişti. Salim Zeybek ile yapılan kısa süreli görüşmede ise avukatlar gardiyanların müdahalesine maruz kalmıştı. 

'İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMELİ
HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ArtıGerçek'e yaptığı açıklamada ise bu önemli ifadelerin ardından Türkmen'in can güvenliğinden endişe duyduklarını dile getirdi. Gergerlioğlu, konunun takipçisi olacağını, yeniden konuyu Meclis İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu'nun gündemine de getireceğini bildirdi.   

Daha önceki tüm başvurularının yanıtsız kaldığını hatırlatan Gergerlioğlu, "Ortak bir sümen altı etme operasyonu var" dedi ve ekledi: "Bu durumu açıklayamayan bakanların istifa etmesi lazım." 

Gergerlioğlu, ayrıca geçen yıl kaçırılan 7. kişi olan Yusuf Bilge Tunç'un hala kayıp olduğunu hatırlattı.