9 Temmuz 2020 Perşembe

İzmir'de avukatlar savunma direnişinde

İzmir Barosu, AKP iktidarının Avukatlık Kanunu'nda değişiklik ve baroların yapısına dönük müdahale hazırlığına karşı baro önünde eylem yaptı.

AKP iktidarının Avukatlık Kanunu'nda değişiklik ve baroların yapısına dönük müdahale hazırlığına karşı İzmir Barosu tarafından dün yapılan eylemin ardından bugünde avukatlar baro önünde bir araya geldi.

İzmir Barosu'nun çağrısıyla dün yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellenmiş ve 23.00'e kadar süren eylemin sonunda, bu akşam için de eylem çağrısı yapılmıştı. Bugün yine İzmir Barosu önünde toplanan avukatlar, savunma direnişine devam etti.

'BİAT ETMEYECEĞİZ'
İzmir Tabip Odası, DİSK, KESK, TMMOB, ESP, Halkevleri'nin olduğu siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği eylemde konuşan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Özgür Yılmazer, yasa teklifinin Meclis'ten geçmeyeceğine inandıklarını belirtti. Yasa teklifinin Meclis'te geçmesi durumunda ise mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Yılmazer, "Biz asla kimsenin karşısında düğmelerimizi iliklemeyeceğiz, vazgeçmeyeceğiz, teslim olmayacağız, biat etmeyeceğiz" dedi.

Yılmazer'in konuşmasının ardından avukatlar oturma eylemi yaptı.