8 Aralık 2022 Perşembe

İsviçre'de kadınlar 'eşit işe eşit ücret' talebiyle grevde

İşviçre'de kadınlar "eşit işe eşit ücret" talebiyle greve çıktı, hayatı durdurdu.
İsviçre'de kadınlar, erkeklerden yüzde 20 oranında daha az kazanmaları nedeniyle 28 yıl aradan sonra "Eşit işe eşit ücret" talebiyle ülke genelinde greve çıktı.
 
Ülkenin başkenti Bern'de binlerce kadın, sabah saatlerinden itibaren Federal Parlamento önünde toplanmaya başladı. Sloganlar, dövizler ve pankartlarla taleplerini haykıran kadınlar, Federal Meclisi sorumluluğunu yerine getirmeye davet etti.
 
Cenevre'de de birçok yerde etkinlikler düzenlendi. Dağıttıkları bildirilerle kadınlara yönelik ayrımcılığa dikkat çeken kadınlar, aynı işi yaptıkları erkenlerden daha düşük ücret almalarına karşı çıktı. Daha sonra Bastion Parkı'nda düzenlenen mitingde bir araya gelen binlerce kadın, yaşamın her alanındaki ayrımcı ve cinsiyetçi yaklaşımların son bulmasını istedi.
 
Ülke genelinde yapılan eylemlere mülteci kadınlar da katıldı. "Hem kadın ve hem de mülteci olarak iki kez sömürülüyoruz", "Emek sömürüsüne hayır" yazılı döviz ve pankartlar taşıyan mülteci kadınlar, ayrımcılığın son bulmasını istedi. 
 
Ülkedeki en büyük mülteci gruplardan biri olan Kürt kadınlar da diğer hemcisleriyle birlikte sokaklardaydı. "Jin jiyan azadî" yazılı pankartlar taşıyan Kürt kadınlar, Bienne, Cenevre, Zürich kentinde yapılan yürüyüşlere erbaneleriyle katıldı.
 
Lozan, Basel, Luzern, Bienne, Bellizona ve Zürih gibi kentlerde de eylemler dün geceden itibaren başladı. Lozan'da sokaklarda ateşler yakarak eylemler düzenleyen kadınlar, Basel'de ise kentin en yüksek binasına projektörle kadın grevinin sembolünü yansıttı. 
 
Kadınların eylemine ülkedeki sanatçılar, siyasetçiler de büyük destek verdi. Grev nedeniyle ülkedeki birçok yüksek tirajlı gazete sadece kadın odaklı çıkarken, birçok televizyon ise etkinlikleri canlı veriyor. Ülke genelindeki kadınların eylemi geç saatlere kadar devam edecek.