23 Mayıs 2022 Pazartesi

İstismar ettiği kadını intihara sürükleyen erkek tahliye edildi

Zonguldak'ta intihara sürüklenen Damla Demir'i istismar ettiği belirtilen ve kadının tırnağından alınan örneklerle DNA'sı eşleşen erkek, ikinci duruşmada ev hapsi kararıyla tahliye edildi.

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde intihara sürüklenen 16 yaşındaki Damla Demir, telefonuna bıraktığı notta komşusu M.K.'nin cinsel tacizine maruz kaldığını belirtti. Damla Demir'in tırnaklarından alınan doku örnekleri ile DNA'sı da eşleşen M.K. soruşturma kapsamında tutuklandı. "Sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı", "taksirle ölüme neden olma" suçlarından hakkında hapis cezası istenen M.K. ikinci duruşmada ise ev hapsi kararıyla tahliye edildi.

20 Mayıs 2021'de Kilimli ilçesi, Bölüm Mahallesi'nde Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3'üncü sınıf öğrencisi Damla Demir intihara sürüklendi. Soruşturma kapsamında Demir'in telefonu incelendi, tırnaklarından doku örnekleri alındı. Savcılık, cep telefonundaki notlarda Demir'in komşuları M.K.'nin kendisine tacizde bulunduğunu ifade etti.

Demir'in tırnaklarından alınan DNA örneklerinin komşusu M.K. ile uyuşması üzerine fail gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen M.K. tutuklandı. M.K.'nin cep telefonu da savcılık tarafından incelemeye alındı. M.K.'nin çocuğa pek çok mesaj attığı ortaya çıktı.

M.K. hakkında iddianame hazırlayan savcı, "sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı" suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar, "taksirle ölüme neden olma" suçundan ise 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Zonguldak 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında tutukluluk halinin devamına karar verilirken, 18 Ocak'ta görülen ikinci duruşmada suçlamaları reddeden M.K.'ye ev hapis hükümleri uygulanarak tahliyesine karar verildi.

'ADALET İSTİYORUM'
Damla'nın ailesi karara itiraz edip, üst mahkemeye dilekçe verdi. Abla Yağmur Demir, kardeşinin istismar sonucu bunalıma girdiğini belirterek "Olay günü işteydim. Neden olduğu pek bilinmiyordu. Otopsi, telefon kayıtları araştırılırken notları bulundu. Kardeşim cinsel tacize uğradığına dair notlar bırakmış. Kardeşimin tırnaklarında doku örnekleri bulundu. Bunların komşumuza ait olduğu ortaya çıktı. Adam tutuklandı ve ikinci duruşmada serbest bırakıldı" dedi. Kararın kendilerini şok ettiğini ifade eden Demir, haklarını sonuna kadar arayacaklarını vurgulayarak "Kadınlar, taciz ve tecavüz ediliyor. 'Benim kardeşim toprağa girdi sesi çıkmıyor' diye kimse ezemez. Ablası olarak her şekilde savunacağım. Adalet istiyorum. O adam 'bakın taciz ettim, elimi kolumu sallayarak geziyorum' diye yürümesini istemiyorum" diye konuştu.

'CEZASINI ÇEKMESİNİ İSTİYORUM'
Baba Özcan Demir de sanığın en ağır şekilde ceza alması gerektiğini söyledi. Kararın aile olarak kendilerini yıktığını belirten Demir "Mahkemeye çıktık. Orada suçlamaları kabul etmedi. Cezasını çekmesini talep ettim. Onu niye serbest bıraktılar? Benim içim yandı. Kızımın tırnaklarından dokuları çıktı. Yapmadım diyor ama niye tırnaklarında dokusu çıktı? Bu adam, niye serbest bırakıldı? Ev hapsi verildi, şimdi evinde duruyor. Dilekçe verdim, serbest bırakılmasına itiraz ettim. Tutuklanmasını ve cezasını çekmesini bekliyorum" dedi.