24 Nisan 2024 Çarşamba

İstinaf Hiranur Vakfı'ndaki istismar davasında cezayı az buldu

Hiranur Vakfı'nda H.K.G'nin 6 yaşından itibaren cinsel istismara uğramasıyla ilgili babası Yusuf Ziya Gümüşel, annesi Fatıma Gümüşel ve Kadir İstekli'ye verilen cezaları istinaf az buldu. İstismarcılar yeniden yargılanacak.

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G'yi 6 yaşındayken Kadir İstekli ile evlendirilip cinsel istismara maruz bırakmasına ilişkin davada sanık Kadir İstekli 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl ve Fatıma Gümüşel'in 16 yıl 8 ay hapis cezası almasına kararı istinaf mahkemesi tarafından bozuldu.

20. Ceza Dairesi, Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek, kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel önümüzdeki günlerde tekrar hakim karşısına çıkacak.

6 yaşındaki H.K.G'nin çocuk yaşta zorla evlendirilmesi davasında karar 23 Ekim 2023 tarihinde açıklanmış ve sanık Kadir İstekli 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl ve Fatıma Gümüşel ise 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti. Kararın ardından mağdur H.K.G'nin avukatı, sanıkların avukat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı ve Cumhuriyet savcısı dosyayı istinafa taşıdı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi dosyayı usul ve esas yönünden bozarken, Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanacak.