26 Şubat 2021 Cuma

İşçilerin neden işten çıkarılacağını soran amir Güneş sürgüne gönderildi 

İzmir'de bulunan Park Konak sahibi, PTT-Sen'e üye işçileri sendikadan istifa etmesi, aksi takdirde işten çıkarılacağı yönünde tehdit etti. İşçilerin amiri olan Engin Güneş ise firma yetkilisine neden işçilerin işten çıkarılacağını sorması nedeniyle 3 aylığına Kütahya'ya sürgüne gönderildi. 

İzmir Posta İşletme Merkezi'nde işten çıkarılan iki taşeron işçinin amiri olan Engin Güneş, taşeron şirketi arayarak işçileri neden çıkardığını öğrenmek istediği için üç aylığına Kütahya'ya sürüldü. 

'PTT SEN'DEN İSTİFA EDİN, ÖZ HABER-İŞ'E GEÇİN TEHDİDİ'
PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen yönetim kurulu üyelerinin, pandemi sürecinde Kod-29 ile işten çıkarılmalarının ardından İzmir ve İstanbul'da başlayan direniş devam ediyor. PTT yönelik baskılar da. Menemen'de çalışan PTT emekçisi bir kadın, Park Konak firması yetkilisi tarafından aranarak, "PTT Sen'den istifa edin, Öz Haber-İş'e geçin, geçmezseniz hepiniz işten çıkarılacaksın" diyerek tehdit edildi. 

GÜNEŞ, PARK KONAK SAHİBİ TARAFINDAN TEHDİT EDİLDİ
Olayın ardından işçinin amiri Engin Güneş, yetkiliyi arayarak işçilerle ilgili bir soruşturma olmadığını ve neden işten çıkarılacaklarını sordu. Bir saat sonra ise şirketin resmi numarasından aranan Güneş'e, Park Konak'ın sahibi olduğunu ve isminin Yavuz Çakır olduğunu söyleyen bir kişi tarafından, "Sen kimsin benim çalışanımı arıyorsun. Seni Hakan Gülten'e söyleyeceğim soruşturma açtıracağım" sözleriyle tehdit edildi. 

BİR HAFTA SONRA SÜRGÜNE GÖNDERİLDİ
Olaydan yaklaşık bir hafta sonra da Güneş, geçici görevle Kütahya'ya sürgün edildi.

'TAŞERON ŞİRKETLERİ PTT'DE YÖNETİCİ GİBİ DAVRANIYOR'
Konu ile ilgili açıklamada bulunan KESK Haber Sen üye ve yöneticileri, PTT'nin 2013 yılında kamu hizmeti anlayışından uzaklaştığını, güvencesiz, performansa dayalı idari hizmet ve sözleşmeli personel istihdamı ile birlikte kâr amacı güden bir anonim şirket haline dönüştürüldüğünü belirtti. Posta Kargo hizmetlerinin taşeron şirketlerce yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, "Şirket son zamanlarda bünyesinde çalışan işçilerin sendikalaşması ve şirketin sendikalaşan emekçileri üzerindeki baskıları ile gündeme gelmektedir" denildi. Taşeron şirketlerin PTT'de yönetici gibi davrandığı ve şirketin baskı ve hukuksuzluklarına ses çıkaran memur, müdür, dağıtıcı gibi kadrolu memurlarını sürgünle, iş yeri değişiklikleri ile tehdit edildiği belirtildi. 

'GÜNEŞ'İN SÜRGÜNÜNDE ŞİRKET ROL OYNADI'
Açıklamada, "Menemen PTT Merkez Müdürlüğü'nde Başdağıtıcı olarak çalışan üyemiz Engin Güneş'i yine bu Müdürlükte çalışan taşeron şirket personelini, şirketin haksız ve hukuksuz uygulamalarına karşı koruduğu ve çalışan emekçilerine haklarını hatırlattığı için; Kütahya Başmüdürlüğü emrine 3 ay geçici görevle isteği dışında görevlendirilerek sürgün edilmesinde, bu şirketin rol oynadığını düşünmekteyiz" ifadeleri kullanıldı.