18 Eylül 2020 Cuma

'Heybeliada'daki Çam Limanı ve Sanatoryum Diyanet'e mi devredilecek?'

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Heybeliada'daki sit alanının dini merkez inşa edilmek üzere Sanatoryumun Diyanet Vakfına devredileceği yönündeki iddialar Meclis gündemine taşıdı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Heybeliada'daki doğal sit alanı olan Çam Limanı ve 94 yıllık Sanatoryumun Diyanet Vakfına devredileceği ve sit alanına dini eğitim merkezi inşa edileceği iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Milli Emlak, Sağlık Bakanlığı ve Maliye Hazinesine ait Heybeliada'da bulunan Çam Limanı ve Sanatoryumun Diyanet Vakfı'na devredilmesi için yapılan hazırlıkların geçtiğimiz günlerde Koruma Kurulu gündemine geldiğini hatırlatan Kerestecioğlu; "Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürünün yaptığı açıklamaya göre, Heybeliada'da bir eğitim merkezi yapmaya hazırlanılmaktadır. Ne var ki, Heybeliada'nın en değerli doğal sit ve kentsel bellek alanı Çam Limanı ve Sanatoryum'un halkın kullanımına kapatılması ve imara açılması anlamına gelecek bu devir, kamuoyunun tepkisine neden olmuştur" dedi.
 
Kerestecioğlu Oktay'a şu soruları sordu:
- Heybeliada'da bulunan Çam Limanı ve Sanatoryumun Diyanet Vakfı'na devredileceği doğru mudur?
- Sit alanı olan bölgenin Diyanet İşleri Başkanlığına devriyle bölge imara mı açılacaktır?
- İstanbul'un en önemli tarihsel, kültürel ve doğal bölgelerinden biri olan Adalar'da yapılaşmanın sit alanları ve yapısal topografya üzerinde yaratacağı tahribatla ilgili bir değerlendirmede bulundunuz mu?
- Bu yıl, Adalar'a ait 1/5 bin Ölçekli Koruma Planı, yapılaşma baskısını artıracağı, artırılan yapılaşma baskısının sit alanlarına doğru ilerleyeceği ve sit alanlarını bozacağı gerekçesiyle iptal edilmiştir. Bu mahkeme kararına karşın doğal sit alanı olan Çam Limanı bölgesinde Diyanet'in eğitim merkezi kuracağını ilan etmesiyle ortaya çıkan fiili hukuksuz durumun karşısında ne yapmayı planlıyorsunuz?
- Bölge halkı yıllardır hastane ihtiyacını dile getirmesine rağmen neden Sanatoryum yeniden hastane olarak hizmete sokulmak yerine Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmektedir?
- Neden ada halkının ihtiyaçları gözetilmeden ve halka danışılmadan bölgenin sosyokültürel yapısını değiştirecek ve ekolojik dengesini bozacak büyük değişiklikler yapılmaktadır?
- Diyanet İşleri Başkanlığının açmayı planladığı eğitim merkezi Heybeliada'da yaşayan gençlerin ihtiyaçları ve talepleriyle örtüşmekte midir?
- Çam Limanı Bölgesinin Diyanet'e devredilmesi onaylanırsa halkın denize girdiği bu doğal SİT alanı halkın kullanımına kapatılacak mıdır?
- Heybeliada'da 9. yüzyılda yaptırılan ve 1 Ekim 1844'de Heybeliada Ruhban Okuluna dönüştürülen Ayia Triada Manastırının yeniden Ruhban Okulu olarak faaliyete geçmesi engellenirken, adanın önemli bir kısmının eğitim merkezi yapılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesi, dinler arası barış ve diyalogu nasıl etkileyecektir?"