8 Ağustos 2022 Pazartesi

HDP'den İran'daki idamlara tepki

İran rejiminin Kürt tutsak Ramin Hüseyin Panahi ile Loghman ve Zanjar Moradi isimli kuzenleri idam etmesine tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, "Her fırsatta demokratik tepkimizi ortaya koyacağımızı ve idamların önlenmesi için gerekli girişimlerde bulunacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz" dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 23 Haziran 2017'de tutuklanarak hakkında idam cezası verilen 22 yaşındaki İranlı Kürt aktivist Ramin Hüseyin Panahi ile birlikte 2009 yılından beri tutuklu bulunan iki Kürt siyasi tutsak Loghman Moradi ve Zanjar Moradi'nin idam edilmelerine ilişkin açıklama yaptı.
 
İdamlardan dolayı derin üzündü duyduklarını ifade eden Buldan ve Temelli, "Ulusal ve uluslararası demokratik kamuoyunu derinden üzen bu idamları şiddetle kınadığımızı belirtmek istiyoruz. Bu idamlar, başta Uluslararası Af Örgütü ve BM İnsan Hakları Komiserliği gibi uluslararası kurum ve demokratik kamuoyunun İran Hükümeti'ne, idamların infazının durdurulmasına yönelik yaptıkları baskı ve çağrılara rağmen gerçekleşmiştir" diye kaydetti.
 
İdamlara karşı faşist İran rejimine yapılan iki çağrının sonuçsuz kaldığını hatırlatılan açıklamada, "maalesef Ramin Hüseyin Panahi'nin idamı kardeşi ve avukatı tarafından kamuoyuna duyurulmuştur" diye belirtildi.
 
Dünyada en çok idam cezası uygulayan ülkelerden birisi olan ve birçok suçun idam ile cezalandırıldığı İran'da her yıl kadın ve çocuklar dahil olmak üzere yüzlerce kişinin idam edildiğinin altı çizilen açıklamada, "İran İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre 4 Eylül 2018 itibari ile 179 idam cezası infaz edilmiştir. İdam edilen siyasi mahkûmlar arasında da İranlı Kürt aktivistler ve insan hakları savunucularının sayısı oldukça kaygı vericidir. Her yıl yüzün üzerinde Kürt aktivist idam edilmektedir" diye vurgulandı.
 
Bir insanın yaşamının devlet eliyle yok edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade edilen açıklamada, "İran'da her yıl insan kıyımına neden olan idam cezalarının bir an önce durdurulması için tüm demokratik kurumlar ve kamuoyu tepkisini ortaya koymalıdır. Panahi ve diğer Kürt aktivistlerin idam edilmeleri gibi, insanlığı derinden yaralayan acıların tekrar etmemesi ve idama yönelik şimdiye kadar geliştirilen siyasi tavırdan vazgeçilerek evrensel hukuk ve insan hakları temelinde bir yargılama sürecinin başlatılması için İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti'ne bir kez daha çağrıda bulunuyoruz" denildi.
 
HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli, "İran'da, özellikle çocuklara, kadınlara ve Kürt aktivistlere yönelik verilen idam cezalarını yakından takip etmeye devam edeceğimizi ve her fırsatta demokratik tepkimizi ortaya koyacağımızı ve idamların önlenmesi için gerekli girişimlerde bulunacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz" diye kaydedildi.