18 Eylül 2021 Cumartesi

HDP: Türk devleti ve çeteleri Kuzey ve Doğu Suriye'de suç işliyor

HDP, Birleşmiş Milletler olmak üzere, uluslararası kurumları, NATO ve Avrupa Konseyi'ni Türk devletinin Til Temir'deki sivil katliamı ile Efrîn'de cenazelere yönelik saldırılarını yerinde incelemeye davet etti.

HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüleri Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy, Türk devletinin Efrîn'de cenazelere yönelik saldırıları ve Til Temir'e bağlı Sefawiyê köyüne yapılan tank saldırısında bir ailenin katledilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, "Geçtiğimiz günlerde Efrîn'de bir mezarlıktan çıkarılan cenazeler kaçırılmıştı. Anadolu Ajansı bunu infaz edilenlerin konulduğu toplu bir mezar olarak propaganda ederken, yerel gruplar cenazelerin Efrîn savunmasında hayatını kaybedenler olduğunu belirtmiş, uluslararası bağımsız kurumları durumu yerinde incelemeye davet etmişlerdi. Hayatını kaybedenlere ve cenazelere yönelik bu hakaretin ardından 2 Ağustos'ta Til Temir kırsalının bombalanması sonucu 2 sivil yaralandı. 4 Ağustos tarihinde ise yine aynı bölgede, Til Temir'e bağlı Sefawiyê köyüne yapılan tank saldırısında baba Zêdan Xelef El-İsa ile çocukları Ziyad, Mûne ve Hûda katledildi. Saldırı sonucu hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara da acil şifa diliyoruz" denildi.

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik askeri saldırılarında şimdiye kadar birçok sivilin hayatını kaybettiğini, yüz binlercesinin yaralandığını, binlerce sivilin de yerinden edildiği belirtilen açıklamada, "Uluslararası kurumların Kuzey ve Doğu Suriye'de ciddi savaş suçları işlemiş olabileceği iddiaları gündemde yerini korurken sivillere yönelik böylesi saldırıların tekrarlanması Kuzey ve Doğu Suriye'de Kürt düşmanlığı ve ağır savaş suçlarının devam edeceğini göstermektedir" diye kaydetti.

HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüleri Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy, "Bu sebeple hem Türkiye kamuoyunu hem de uluslararası kamuoyunu, Kuzey ve Doğu Suriye'de süren insanlık suçlarına karşı durmaya çağırıyoruz. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, uluslararası kurumları, NATO ve Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'de kontrolü altında bulunan bölgelerde Til Temir'de yaşanan son sivil katliam ile Efrîn'de cenazelere yönelik saldırılarını yerinde incelemeye ve bu tür vahşetin tekrarlanmaması için rol ve sorumluluk almaya davet ediyoruz" diye belirtti.