9 Temmuz 2020 Perşembe

HDP, Sivas katliamında yaşamını yitirenleri Meclis'te andı

HDP milletvekilleri, Sivas katliamında hayatını kaybedenleri Meclis'te andı. Yapılan konuşmalarda Sivas katliamının sorumlusunun devlet olduğu ve dosyalarının tekrar açılması istendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Sivas katliamının 27 yılında yaşamını yitirenleri Meclis'te andı.

Anmada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, katliamda yaşamını yitirenleri andı, katlamın yaşandığı güne ilişkin şunları söyledi:
"Dönemin Sivas Belediyesi tarafından katliamdan birkaç gün önce şehrin içinde hiçbir yerde kaldırım çalışması gibi faaliyetler yokken Madımak Oteli'nin çevresine kamyonlar dolusu parke taşları bırakıldı. Dönemin belediye başkanı katliam sırasında 'gazanız mübarek olsun' diyerek katilleri ödüllendirdi. Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak sloganları atıldı. Otelin önünde bulunan askerler ise katliamcı güruha herhangi bir müdahalede bulunmadan otelin önünden ayrılarak katliamın yolunu açtılar. Gerici güruh haftalar öncesinden bildiriler dağıtıp 'kıyam' ve 'katliam' çağrıları yapmasına rağmen, birkaç kişilik eylemlere dahi binlerce polisi yığan devlet o gün hiçbir polisi müdahale etmek için katliamın yaşandığı bölgeye göndermedi.

"Katiller önce etkinliğin yapıldığı Kültür Merkezine saldırdılar ancak buradan püskürtüldüler. Katliamcı güruh 'kahrolsun laiklik, şeriat isteriz', 'şeriat gelecek zulüm bitecek' gibi sloganlar ve tekbirler eşliğinde otele yönelip kolluk güçlerinin gözü önünde katliamı gerçekleştirdiler. Bu kanlı katliam 8 saat boyunca TV'de canlı olarak yayınlandı. Devletin gözetimi altında yapılan Madımak Oteli Katliamı'nda adaletsizliğin zirve yaptığını bütün dünya biliyor."

Sivas faillerinin cezalandırılmadığına dikkat çeken Özen, "Sivas'ta canlarımızı yakanları da, aklayanları da asla affetmeyeceğiz" dedi.

KENANOĞLU: CEZASIZLIK POLİTİKASI SÜRMÜŞTÜR
Daha sonra söz alan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, devletin inkar, imha ve asimilasyon politikalarına maruz kalan toplulukların başında olan Aleviler için Temmuz ayı katliamlar ayı olduğunu belirtti. Kenanoğlu, Çorum katliamının 28 Mayıs'da başladığını ve uzun sürdüğüne dikkat çekti.

Çorum katliamında da benzer söylemler olduğunun altını çizen Kenanoğlu, "Devletin istemediği hiçbir olay katliama dönüşmez. Çorum katliamı da devletin bilerek isteyerek göz yumduğu hatta organize ettiği bir katliam. Bu katliam neticesinde 57 insan hayatını kaybetti" dedi.

Çorum katliamında bir davanın bile açılmadığını belirten Kenanoğlu, bu katliamlarda göstermelik bir kaç kişiye verilen cezalarla topyekün bir cezasızlık politikasının hüküm sürdüğünü belirtti.

Bu davaların insanlık tarihine kara leke olarak geçtiğini belirten Kenanoğlu, 2 Temmuz'da HDP'liler olarak Sivas'ta 3 Temmuz'da da Çorum'da anmalarda olacaklarını söyledi.

BÜLBÜL: DOSYALAR TEKRAR AÇILMALI
HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de "Madımak ve Çorum katliamı da Maraş, Dersim, Ortaca, Gazi katliamı gibi insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İnsanlığa karşı işlenmiş suçlar zaman aşımına uğramaz. İnsanlığa karşı suç işleyenler Cumhurbaşkanı veya Başbakan tarafından affedilemez. Bu suçlara karşı koyma her insanın ahlaki, vicdani görevidir" dedi.

2 Temmuz'da Sivas'a gidemeyen herkese bulunduğu yerdeki anmalara katılması çağrısı yapan Bülbül, akşam ise çerağ uyandırılmasını istedi.

Bülbül, "Madımakta bir suç işlenmiştir ve bu suçun bir numaralı faili devlettir. Devlet suçunu inkar edip gizlemektedir" diyen Bülbül, Sivas, Gazi, Maraş katliamlarının dosyalarının tekrar açılması gerektiğini söyledi.