13 Temmuz 2020 Pazartesi

HDP: Engelliler için acilen harekete geçilmeli

HDP Engelliler Komisyonu Eş Sözcüsü Betül Çelebi, salgın nedeniyle alınan önlemler ve uygulamalarla engellilerin yaşamının daha da zorlaştığına dikkat çekti, acilen harekete geçilmesi için çağrı yaptı.

HDP Engelliler Komisyonu Eş Sözcüsü Betül Çelebi, koronavirüs nedeniyle ikinci kez izolasyon yaşayan engellilerin yaşamlarının bir kat daha zorlaştığını belirtti, önlem alınmasını istedi. 

Türkiye'nin nüfusunun yaklaşık yüzde 12'sini oluşturan engellilerin büyük bir kısmının sosyal politikalar nedeniyle zaten izolasyon ve yalnızlık yaşadığını kaydeden Çelebi, bunun daha da arttığını söyledi. 

"Bu zor günlerde açıklanan tedbirlerde, kamuda çalışan engellilerin izinli olması dışında engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştıracak başkaca bir iyileştirmeye şahit olmadık" diyen Çelebi, engelliler için gerekli tedbirlerin acilen alınmasını istedi.

Engellilerin toplumda yaşadığı en öncelikli sorunun erişilebilirlik olduğunu vurgulayan Çelebi, salgın ile birlikte verilen haklarında geri alındığını hatırlattı, bunlardan birinin TCDD'nin ücretin hizmeti durdurmasının buna örnek olduğunu söyledi. 

Çelebi, kamu ve özel sektörde çalışan tüm engellilere salgın sürecince ücretli izin verilmesi gerektiğini vurgulayan Çelebi, özel sektörde işten çıkarmaların da önüne geçilmesini istedi. 

'DAYANIŞMA AĞLARI KURULMALI, YARDIMCILARLA ASİSTE EDİLMELİLER'
Çok sayıda engellenin yoksulluk sınırının altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştığına işaret ederek, "Bu durumda olan engelli bireylerin tespit edilerek ihtiyaç duydukları gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapılması gerekmektedir. Avrupa ülkelerinde engelli bireylerin yaşamlarını asiste edecek en az iki yardımcı yetkili kurumlarca yönlendirilmektedir. Buna benzer uygulamalar sosyal devlet anlayışı içinde resmi kurumlar ya da belediyeler tarafından karşılanmalıdır. Dayanışma ağları kurarak gönüllülük esası ile bu çalışmaların yapılması kolektif bir toplumu inşa edebilmemiz adına ayrıca kıymetlidir. İhtiyaç halinde engelli bireylerin hijyen ve temizlik koşullarını sağlayabilmesi için belediyeler tarafından yönlendirilecek yardımcılarla asiste edilmeleri önemlidir" dedi.

TALEPLER
Çelebi, şu taleplerin yerine getirilmesi istedi: 

-İlaç raporlarının süresi uzatılmasına rağmen, engelli bireylerin yenilemek zorunda kaldıkları raporlar alınamadığı için hak kayıpları oluşmaktadır. Engelli bireylerin için de tüm rapor sürelerinin uzatılması ve haklarının devamlılığının sağlanması gereklidir.

-Salgın süresince engelli bireylerin ilaç ve medikal sarf malzemelere, muayene ücreti, reçete katkı payı veya fark ücreti ödemeksizin ulaşmasının önü açılmalıdır. Zira ekonomik imkansızlıklarla ulaşılamayan her ürün engelli bireyin bağışıklığını etkileyerek, sekonder bir rahatsızlığı tetikleyecektir.

-SSPE ve diğer kas hastalıklarında Fizik Tedavi, engelli bireyler için olmazsa olmaz biçiminde rutinidir. Salgın süresince Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hizmetlerinden mahrum kalan bu hastalar için tedavilerinin devam edebileceği yol ve yöntemlerin üretilmesi gerekmektedir.

-Engelli bireylerin her ikisinin de çalıştığı durumlarda, Kamu veya Özel sektör ayırt etmeksizin bir ebeveynin ücretli izinli olması sağlanmalıdır. Çocukların ancak kendi ebeveynlerinin gözetiminde virüsten korunmasının mümkün olabileceği göz ardı edilmemelidir.

-Engelli bireylere eğitim veren Özel Rehabilitasyon Merkezlerine yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Zira bu çocukların uyum sağladıkları ortamlarda ve alıştıkları öğretmenlerle eğitimlerini tamamlamaları önemlidir. Bu merkezlere kira, SSK primleri ve KDV gibi ekonomik destekler verilirken faaliyetlerini devam ettirebilmeleri sağlanmalı, salgın bitinceye kadar bu kurumlarda çalışan öğretmenlere devlet tarafından kesintisiz maaş ödenmelidir. 

-Medya ve sosyal medyada Koronavirüs ile ilgili yapılan haber, açıklama ve korunmaya yönelik bilgilendirmelerin işaret diliyle beraber sunulması, işitme engelli bireylerin de bilgi alma haklarının yerine getirilmesi sağlanmalıdır."