9 Temmuz 2020 Perşembe

HDK: Kavgaya ve sevdaya gönül vermiş şair ve yazarlarımızı saygıyla anıyoruz

Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal'in ölüm yıldönümlerine ilişkin açıklama yapan HDK Kültür Sanat Komisyonu, "Kavgaya ve sevdaya gönül vermiş şair ve yazarlarımızı saygı, özlem ve minnetle anıyoruz" dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kültür Sanat Komisyonu, edebiyatın ustaları Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal'in ölüm yıldönümlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Haklı bir isyanın şiirleri ve romanlarıyla yaşamımıza dokunanlara saygıyla..." denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Halkının varoluş mücadelesini dağların kekik kokusunda duyumsayan, Ahmed Arif

"İşçilerin ve yoksul halkın bereketli romancısı, Orhan Kemal

"Karanlığa teslim olmayan komünist şair, Nazım Hikmet

"Bizlere sömürenlere karşı öfke duymayı, ezilenlerden yana saf tutmayı, ille de insan olmakta ısrar etmeyi, dayanışmayı ve paylaşmanın güzelliğini belletenlere selam olsun.

"Onlar, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyada, özgür ve barış içinde, insan onuruna layık bir yaşamın öznesi olan bir toplumun yükselmesi uğruna; bedel ödemekten geri durmayan duruşlarıyla ve bunun yalın ifadesi olan eserleriyle, güç ve ilham vermeye devam ediyor.

"Ahmed Arif 2 Haziran 1991'de, Nazım Hikmet 3 Haziran 1963'te, Orhan Kemal ise 2 Haziran 1970'te aramızdan ayrılırken bizlere miras bıraktıkları şiirlerinde, yazılarında hayatlarının her anlarında, cesaret ve inatlarıyla devrimciliği adeta bayraklaştırmışlardır.

"Her şiirinin bir hikayesi, her sözünün derinlerden gelen bir anlamını göstermişlerdir. Yaşamı da kendisi gibi halkın içinde halkla birlikte, büyük acılar, büyük sıkıntılar çekerek geçirmelerine rağmen hiçbir zaman halktan ve emekçilerden kopmamış, yaşadığı her an onurunu ve devrimci sanatçı kişiliğini korumayı başarmışlardır.

"Kavgaya ve sevdaya gönül vermiş şair ve yazarlarımızı saygı, özlem ve minnetle anıyoruz."