26 Kasım 2020 Perşembe

HBDH: Acı reçeteyi ödemeyeceğiz, faşizmi yıkacağız özgürlüğü kazanacağız

AKP iktidarının "acı reçete ödeyeceğiz", "hukuku üstün kılacağız" ve "demokrasiyi üstün kılacağız" söylemlerine ilişkin açıklama yapan HBDH, "Bizler bu acı reçeteyi halkımıza ödetmek isteyen faşizmden hesap soracağız" diye belirtti.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH), AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "acı reçete ödeyeceğiz" söylemlerine ilişkin açıklama yaptı.

AKP iktidarının "acı reçete ödeyeceğiz", "hukuku üstün kılacağız" ve "demokrasiyi üstün kılacağız" söylemlerinin Türkiye'de büyük bir kriz olduğunun açık bir ifadesi olduğu vurgulanan açıklamada, "Artık ülkeyi yönetmekte zorlanmaktadır. Yaşanan ekonomik kriz, yürütülen kirli savaş politikaları ve koronavirüs pandemisi süreci ile birlikte faşist iktidar ülkeyi yönetememektedir. Bütün gelişmeler faşist iktidarın büyük bir yönetim krizi içerisinde olduğunu göstermektedir" diye belirtildi.

Dış politikada yürütülen yayılma siyaseti ve bölgede yaratılan gerilim atmosferinin bir sınıra dayandığına dikkat çekilen açıklamada, "Libya'dan, Suriye'ye, Dağlık Karabağ meselesinden Doğu Akdeniz krizine kadar faşist iktidar bölgedeki çatışmaların tarafı olmuştur.  Rojava ve Başur Kürdistan'a dönük işgal politikalarında ısrar ederek Kürt halkına dönük savaş politikalarının uygulayıcısı olmuştur" diye kaydetti.

'FAŞİST İKTİDAR CEPHESİNDE ÇÖZÜLME BAŞLADI'
Gelinen noktada artık bu ilişkileri eskisi gibi sürdürmelerinin mümkün olmadığı ifade edilen açıklamada, "6 ay içerisinde önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa etmiş sonra istifasını geri çekmiş ardından da geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etmiştir. Gelişmeler gösteriyor ki faşist iktidar köklü bir krizle karşı karşıyadır. Ülkeyi yönetmekte zorlanmakta ve faşist iktidar cephesinde çözülme başlamış durumdadır" diye vurgulandı.

Açıklamanın davamında şu ifadelere yer verildi:
"Faşizmi yıkacak olan birleşik devrim güçlerinin ortak mücadelesi ve devrimci eylemidir. Onun dışında başka güçlerden beklenti içinde olmak doğru değildir. Bu gün faşist iktidarın tek alternatifi Halkların Birleşik Devrim Hareketi içerisinde örgütlenen devrimci güçlerdir. Onun dışında düzen siyaseti güçleri bir şekilde faşist iktidarın politikaların destekçisi ve devamcısı olma ötesinde bir anlamı yoktur.

"İşçi sınıfı, Kürtler, gençler, kadınlar ve bütün ezilenlere çağrımız faşizme karşı 'Birleşik Devrim' mücadelesine güç vermeleridir. Faşizmi yıkacak olan 'Birleşik Devrim' mücadelesidir. Bu temelde dağlarda direnen gerillalar, şehirlerde eylemler örgütleyen milisler ve 'Birleşik Devrim' saflarında faşizme karşı direnen bütün kesimler 'Faşizmi yıkalım, özgürlüğü kazanalım' kampanyasına güç vermektedir. Güncel olarak başlattığımız devrimci hamleyi daha güçlendirmek bulunduğumuz bütün mevzilerde faşizme karşı eylem çizgimizi daha da yükseltmeliyiz.

"Faşizme karşı gün mücadeleyi örgütleme devrimci eylemi örgütleme günüdür. Faşizmin anladığı tek dil devrimci eylemin dilidir.

"Halkların Birleşik Devrim Hareketi olarak sokaklarda, fabrikalarda ve barikatlarda örgütlenerek faşizmin karşısında birleşik devrim bayrağını yükseltiyoruz. Faşist iktidar çatırdamakta ve kendi içerisinde bir çöküş sürecine girmiş durumdadır.

'FAŞİZMDEN HESAP SORACAĞIZ'
"Onun çöküşünde devrimci güçlerin direnişini ve eylemlerin rolü büyüktür. Bu temelde faşist iktidarın sahte 'demokrasi', 'hukukun üstünlüğü' ve 'acı reçete ödeyeceğiz' yalanlarına halkımız kanmamalıdır. Faşist iktidar acı reçeteyi işçi sınıfı, emekçiler, gençler, kadınlar ve ezilenlere ödetmek istemektedir. Bizler bu acı reçeteyi halkımıza ödetmek isteyen faşizmden hesap soracağız.

"Halkımız; faşist iktidarın 'aynı gemideyiz yalanlarına' inanmayın.  Yaşanan ekonomik krizin bütün faturasını bize kesen faşist iktidar, kendi iktidarını korumak için reform yapacağı yalanını dillendirmektedir.

"Bizler faşizmin reform yalanlarına inanmıyoruz. Zulmün kalelerini tek tek yıkacağız. Faşist iktidar yıkılmadan bu halkın hiçbir sorununa çözüm olmayacaktır. Faşizmi yıkacak olan Birleşik Devrim güçleri öncülüğünde örgütlenmiş olan halkımız olacaktır."