4 Temmuz 2020 Cumartesi

Haber Sen'den PTT'ye çağrı: Kısmi tedbirler yeterli değil

Tüm Haber-Sen, PTT Genel Müdürlüğü'nün koranavirüs karşısındaki duyarsızlığını protesto etmek için genel müdürlüğe bağlı Yenimahalle Posta Dağıtım Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı.

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Tüm Haber-Sen) koronavirüs salgını sürecinde emekçilere yönelik duyarsızlık olduğunu belirterek açıklama yaptı.

Ankara'da PTT Genel Müdürlüğü'ne bağlı Yenimahalle Posta Dağıtım Merkezi önünde gerçekleştirilen açıklamaya sendika yönetici ve üyeleri katıldı.

Açıklamayı okuyan Tüm Haber-Sen Hukuk Sekreteri Yaşar Polat, "Koronavirüse karşı Haber-Sen olarak, iş kolu olarak örgütlü olduğumuz PTT Genel Müdürlüğü'ne bir yazı yazarak, virüsün yayılma biçimi ve koşullarına dair bilim insanlarından görüş alınarak gerekli tedbir ve önlemlerin alınmasını istemiştik. Ancak maalesef bugüne gelinen süreçte kısmi tedbirlerin alındığını ancak yeterli olmadığını görmekteyiz" dedi.

KÂR MANTIĞINDAN VAZGEÇİLMELİDİR
Sendika olarak PTT Genel Müdürlüğüne gerikli önlemlerin alınması çağrıları yaptıklarını söyleyen Polat, "Gerekli tedbirlerin alınmaması risk grubunda yer alan PTT emekçilerini gerek psikolojik olarak gerekse de moral ve motivasyon açısından olumsuz etkilemektedir. Çünkü PTT işyerlerinde (şube ve dağıtım merkezlerinde) işlem yaptıran yurttaşların yarattığı yoğunluk ve bu yoğunluktan kaynaklı sosyal mesafenin oluşamaması yine işlem yaptıran yurttaşların yaş ortalamasının yüksek olması, virüsün PTT emekçilerine ve yurttaşlara bulaşma ihtimalini arttırmaktadır. Virüsün bazı PTT emekçilerinde görülmesi, PTT emekçileri yoluyla topluma yayılma riski taşıyacağına dair öngörümüzü doğrular niteliktedir" dedi.

"PTT kesinlikle kâr mantığından uzaklaşmalı, müşteri mantığından kurtularak herkes için ulaşılır nitelikli kamusal hizmet önündeki engeller kaldırılmalıdır" diyen Polat, "Dünyanın farklı ülkeleri, yayılmaya başlayan koronavirüs tehlikesine karşı, Dünya Posta Birliği aracılığıyla ticari kargolar kabul etmemekte veya bazı ülkeler imzasız ya da işyeri teslimli kargo kabul etmektedir. Bizde de benzer bir önlemin ne zaman alınacağını soruyoruz. Biz KESK/ Haber-Sen olarak hükümete ve PTT Genel Müdürlüğüne sesleniyoruz; PTT çalışanları ve yurttaşları koruyacak bir dizi acil önlemlerin alınması zorunludur" şeklinde konuştu. Polat, alınması gereken önlemleri sıraladı:

-PTT çalışanlarına yönelik özellikle iş yerlerinin günlük dezenfekte edilmesi, diğer gerekli koruyucu tedbirlerin alınması,

-Risk grubunda yer alan PTT emekçileri sağlık taramasından geçirilmeli,

-Tüm yurttaşların fatura borçlarının(elektrik doğalgaz, su vb.) ertelenmesi,

-Tüm PTT şubelerimizin tamamen kapatılması, yalnızca merkezlerden işlem yapılması, ancak merkezlerde yapılacak işlemlerde sosyal mesafenin korunması ve sağlık bakanlığının açıkladığı diğer kuralların uygulanmasında azami özenin gösterilmesi,

-Covid-19 virüsü dolayısıyla olağanüstü haller yaşadığımız bu günlerde internet üzerinden yapılan alışverişlere kısıtlama getirilmesi, acil ve zaruri olmayan posta, kargo gönderilerinin, virüs salgını kontrol altına alınana kadar kabul edilmemesi,

-Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre, kamuda esnek ve dönüşümlü çalışma uygulamasına geçilmiştir. Dağıtıcı personel bu genelgenin dışında tutulamaz. Gişede olduğu gibi dağıtımda da dönüşümlü çalışma derhal uygulamaya konulmalıdır.

-Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapılarak tebligatların gönderilmesinin geçici bir süre ertelenmesi,

-Çocuk, işsizlik ve sosyal yardımların üç aylığının peşin verilmesi PTT merkezlerinde oluşan kalabalığı azaltmada etkili olabileceği gibi virüsün bulaşma ve yayılımını engellemede etkili olacaktır. Bu yoğunluğun azalması bir günde yüzlerce insanla temas halinde olan Dağıtıcı ve gişe memurlarını rahatlatacaktır.

-Buradan halkımıza sesleniyoruz, koronavirüsüyle mücadele ettiğimiz şu günlerde acil ve zaruri olmayan ihtiyaçları için online alışveriş sitelerinden belirli bir süre alışveriş yapmayı ertelemelerini istiyoruz. PTT emekçisini sağlığını hiçe sayan tüm risklere karşı alınacak önlemlerde yetersiz kalan PTT yönetiminin bu uygulamaları son bulana kadar mücadelemize devam edeceğiz.